Hoppa till innehållet

Nordmaling vs Vännäs — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NordmalingVännäs
33,0%
S
32,7%
16,3%
M
16,1%
17,8%
SD
16,1%
10,0%
C
8,3%
5,8%
V
8,7%
7,8%
KD
6,8%
3,7%
L
3,7%
3,9%
MP
5,5%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 84,0%

Kommun 2026

NordmalingVännäs
24,0%
S
33,7%
10,6%
M
17,5%
9,3%
SD
8,8%
24,8%
C
14,2%
8,0%
V
10,8%
17,2%
KD
9,8%
3,7%
L
0,8%
2,4%
MP
4,4%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nordmaling, den ljusare undre är Vännäs. Skillnaden är Nordmaling minus Vännäs i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,2 %
42,5 %
45,5 %
40,8 %
43,0 %
39,8 %
35,9 %
34,6 %
37,4 %
36,6 %
33,0 %
32,7 %
+0,3
SD
1,5 %
0,9 %
3,3 %
2,6 %
9,3 %
8,5 %
16,3 %
13,2 %
21,6 %
18,4 %
17,8 %
16,1 %
+1,7
M
11,8 %
12,5 %
17,3 %
18,3 %
13,6 %
12,8 %
12,9 %
12,7 %
13,6 %
15,0 %
16,3 %
16,1 %
+0,2
C
15,8 %
18,2 %
10,6 %
11,3 %
11,3 %
10,6 %
13,6 %
13,1 %
9,3 %
9,1 %
10,0 %
8,3 %
+1,7
V
6,1 %
8,3 %
7,2 %
10,4 %
9,2 %
12,3 %
9,2 %
13,1 %
5,7 %
8,0 %
5,8 %
8,7 %
-2,9
L
8,3 %
4,4 %
6,7 %
5,3 %
5,1 %
3,4 %
3,3 %
2,8 %
2,6 %
2,2 %
3,7 %
3,7 %
+0,0
KD
6,5 %
7,1 %
5,4 %
5,5 %
4,6 %
4,7 %
5,9 %
6,0 %
6,1 %
4,9 %
7,8 %
6,8 %
+1,0
MP
2,5 %
4,3 %
3,3 %
5,0 %
2,3 %
4,3 %
1,7 %
3,1 %
2,6 %
4,5 %
3,9 %
5,5 %
-1,6
FI
—
—
—
—
1,3 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,4 %
1,8 %
0,7 %
0,9 %
0,3 %
1,0 %
1,3 %
1,4 %
1,0 %
1,4 %
1,7 %
2,2 %
-0,5

Största skillnader — Riksdag 2026

V5,8%8,7%-2,9pp

Valdeltagande: Nordmaling 82,6% · Vännäs 84,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad