Hoppa till innehållet

Norrtälje vs Sigtuna — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NorrtäljeSigtuna
25,9%
S
27,7%
21,0%
M
21,7%
23,0%
SD
18,4%
6,7%
C
4,7%
5,0%
V
10,8%
6,1%
KD
6,4%
5,4%
L
4,7%
5,1%
MP
4,0%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 79,1%

Kommun 2026

NorrtäljeSigtuna
26,7%
S
30,4%
20,8%
M
29,0%
22,8%
SD
12,4%
7,7%
C
3,4%
5,2%
V
11,5%
5,0%
KD
4,7%
5,5%
L
3,0%
4,8%
MP
3,4%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 74,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norrtälje, den ljusare undre är Sigtuna. Skillnaden är Norrtälje minus Sigtuna i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
32,0 %
34,7 %
36,1 %
38,2 %
27,9 %
30,2 %
22,2 %
24,7 %
20,6 %
22,3 %
21,0 %
21,7 %
-0,7
S
31,5 %
32,9 %
26,5 %
27,9 %
29,9 %
28,3 %
26,2 %
25,5 %
29,1 %
27,6 %
25,9 %
27,7 %
-1,8
SD
2,1 %
2,5 %
5,0 %
5,0 %
12,4 %
12,8 %
19,9 %
19,3 %
25,2 %
22,3 %
23,0 %
18,4 %
+4,6
V
4,8 %
4,1 %
4,5 %
3,8 %
4,5 %
4,6 %
6,2 %
6,4 %
4,6 %
6,3 %
5,0 %
10,8 %
-5,8
C
9,5 %
5,3 %
8,0 %
4,5 %
7,4 %
4,3 %
9,6 %
6,7 %
6,3 %
5,3 %
6,7 %
4,7 %
+1,9
L
6,7 %
7,6 %
6,6 %
7,1 %
4,6 %
5,0 %
4,7 %
4,9 %
4,2 %
4,1 %
5,4 %
4,7 %
+0,7
KD
6,3 %
6,3 %
4,9 %
5,9 %
3,6 %
5,2 %
5,9 %
7,6 %
4,7 %
6,0 %
6,1 %
6,4 %
-0,2
MP
4,9 %
4,5 %
7,2 %
6,3 %
6,3 %
6,5 %
3,8 %
3,5 %
4,0 %
3,4 %
5,1 %
4,0 %
+1,2
ÖVR
2,2 %
2,1 %
1,3 %
1,2 %
1,1 %
1,1 %
1,4 %
1,6 %
1,1 %
2,9 %
1,7 %
1,6 %
+0,1
FI
—
—
—
—
2,3 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD23,0%18,4%+4,6pp
V5,0%10,8%-5,8pp

Valdeltagande: Norrtälje 84,5% · Sigtuna 79,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad