Norrtälje vs Vallentuna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NorrtäljeVallentuna
25,9%
S21,8%
21,0%
26,4%
23,0%
SD18,1%
6,7%
8,3%
5,0%
4,2%
6,1%
6,5%
5,4%
7,0%
5,1%
6,0%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
NorrtäljeVallentuna
26,7%
S19,9%
20,8%
33,9%
22,8%
SD14,1%
7,7%
9,5%
5,2%
4,0%
5,0%
5,5%
5,5%
4,7%
4,8%
6,7%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 84,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norrtälje, den ljusare undre är Vallentuna. Skillnaden är Norrtälje minus Vallentuna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,0 % 42,1 % | 36,1 % 44,5 % | 27,9 % 36,3 % | 22,2 % 28,3 % | 20,6 % 26,0 % | 21,0 % 26,4 % | -5,4 |
| S | 31,5 % 20,9 % | 26,5 % 16,9 % | 29,9 % 19,6 % | 26,2 % 18,9 % | 29,1 % 24,1 % | 25,9 % 21,8 % | +4,1 |
| SD | 2,1 % 1,8 % | 5,0 % 4,0 % | 12,4 % 10,3 % | 19,9 % 16,6 % | 25,2 % 20,7 % | 23,0 % 18,1 % | +4,9 |
| C | 9,5 % 7,5 % | 8,0 % 7,3 % | 7,4 % 6,8 % | 9,6 % 10,1 % | 6,3 % 7,9 % | 6,7 % 8,3 % | -1,6 |
| L | 6,7 % 8,8 % | 6,6 % 8,7 % | 4,6 % 7,0 % | 4,7 % 7,7 % | 4,2 % 6,0 % | 5,4 % 7,0 % | -1,6 |
| MP | 4,9 % 6,1 % | 7,2 % 7,7 % | 6,3 % 8,3 % | 3,8 % 4,8 % | 4,0 % 5,2 % | 5,1 % 6,0 % | -0,9 |
| KD | 6,3 % 7,1 % | 4,9 % 6,5 % | 3,6 % 4,9 % | 5,9 % 7,6 % | 4,7 % 5,2 % | 6,1 % 6,5 % | -0,4 |
| V | 4,8 % 3,4 % | 4,5 % 3,0 % | 4,5 % 3,2 % | 6,2 % 4,5 % | 4,6 % 3,7 % | 5,0 % 4,2 % | +0,8 |
| ÖVR | 2,2 % 2,3 % | 1,3 % 1,4 % | 1,1 % 1,2 % | 1,4 % 1,4 % | 1,1 % 1,2 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%21,8%+4,1pp
SD23,0%18,1%+4,9ppValdeltagande: Norrtälje 84,5% · Vallentuna 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

