Hoppa till innehållet

Norsjö vs Skellefteå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NorsjöSkellefteå
39,0%
S
42,0%
15,3%
M
14,5%
15,9%
SD
14,2%
5,8%
C
6,5%
5,8%
V
7,5%
10,1%
KD
6,0%
3,5%
L
2,9%
2,2%
MP
5,0%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

NorsjöSkellefteå
39,9%
S
40,6%
25,1%
M
19,0%
4,3%
SD
9,9%
2,3%
C
7,0%
6,8%
V
8,3%
16,6%
KD
8,0%
4,0%
L
1,9%
1,1%
MP
4,8%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 83,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norsjö, den ljusare undre är Skellefteå. Skillnaden är Norsjö minus Skellefteå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,4 %
50,3 %
48,4 %
49,5 %
50,2 %
50,2 %
42,2 %
45,3 %
41,3 %
45,2 %
39,0 %
42,0 %
-3,0
SD
1,0 %
1,4 %
2,4 %
2,9 %
9,7 %
7,8 %
13,0 %
11,7 %
18,4 %
15,3 %
15,9 %
14,2 %
+1,7
C
15,3 %
10,1 %
9,9 %
6,0 %
8,3 %
5,8 %
10,8 %
8,8 %
6,1 %
7,4 %
5,8 %
6,5 %
-0,7
M
7,3 %
11,0 %
11,3 %
14,3 %
8,6 %
10,7 %
7,9 %
11,9 %
13,4 %
13,3 %
15,3 %
14,5 %
+0,8
V
9,6 %
8,9 %
12,5 %
9,5 %
12,3 %
9,3 %
10,1 %
9,8 %
6,4 %
6,7 %
5,8 %
7,5 %
-1,7
KD
9,1 %
6,3 %
5,9 %
5,3 %
4,9 %
4,0 %
9,2 %
4,9 %
8,6 %
4,4 %
10,1 %
6,0 %
+4,1
L
4,6 %
6,0 %
5,5 %
5,7 %
3,6 %
3,8 %
4,0 %
3,4 %
3,6 %
2,6 %
3,5 %
2,9 %
+0,5
MP
1,6 %
4,3 %
2,8 %
5,8 %
1,3 %
5,3 %
1,1 %
3,0 %
1,2 %
4,0 %
2,2 %
5,0 %
-2,8
FI
—
—
—
—
0,6 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
1,8 %
1,4 %
0,9 %
0,5 %
0,8 %
1,8 %
1,2 %
1,0 %
1,0 %
2,3 %
1,3 %
+1,0

Största skillnader — Riksdag 2026

S39,0%42,0%-3,0pp
KD10,1%6,0%+4,1pp
MP2,2%5,0%-2,8pp

Valdeltagande: Norsjö 82,0% · Skellefteå 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad