Norsjö vs Vindeln — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NorsjöVindeln
39,0%
S30,8%
15,3%
18,5%
15,9%
SD18,2%
5,8%
9,1%
5,8%
5,8%
10,1%
8,1%
3,5%
3,4%
2,2%
4,4%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
NorsjöVindeln
39,9%
S32,0%
25,1%
33,7%
4,3%
SD7,3%
2,3%
14,9%
6,8%
0,0%
16,6%
6,8%
4,0%
0,6%
1,1%
4,4%
Valdeltagande 78,9%Valdeltagande 80,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Norsjö, den ljusare undre är Vindeln. Skillnaden är Norsjö minus Vindeln i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % 39,2 % | 48,4 % 41,1 % | 50,2 % 39,9 % | 42,2 % 32,4 % | 41,3 % 34,0 % | 39,0 % 30,8 % | +8,2 |
| SD | 1,0 % 1,2 % | 2,4 % 3,2 % | 9,7 % 9,7 % | 13,0 % 16,0 % | 18,4 % 21,7 % | 15,9 % 18,2 % | -2,4 |
| M | 7,3 % 16,4 % | 11,3 % 20,3 % | 8,6 % 15,3 % | 7,9 % 14,8 % | 13,4 % 16,6 % | 15,3 % 18,5 % | -3,2 |
| C | 15,3 % 19,4 % | 9,9 % 13,0 % | 8,3 % 11,0 % | 10,8 % 14,6 % | 6,1 % 9,6 % | 5,8 % 9,1 % | -3,3 |
| V | 9,6 % 4,7 % | 12,5 % 5,8 % | 12,3 % 7,9 % | 10,1 % 8,1 % | 6,4 % 5,3 % | 5,8 % 5,8 % | +0,0 |
| KD | 9,1 % 8,5 % | 5,9 % 6,7 % | 4,9 % 6,0 % | 9,2 % 7,3 % | 8,6 % 6,3 % | 10,1 % 8,1 % | +2,1 |
| L | 4,6 % 5,9 % | 5,5 % 5,8 % | 3,6 % 3,7 % | 4,0 % 2,7 % | 3,6 % 2,5 % | 3,5 % 3,4 % | +0,1 |
| MP | 1,6 % 2,4 % | 2,8 % 3,1 % | 1,3 % 3,0 % | 1,1 % 2,0 % | 1,2 % 2,9 % | 2,2 % 4,4 % | -2,1 |
| ÖVR | 2,0 % 2,3 % | 1,4 % 1,0 % | 0,5 % 1,6 % | 1,8 % 1,9 % | 1,0 % 1,1 % | 2,3 % 1,8 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 0,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S39,0%30,8%+8,2pp
SD15,9%18,2%-2,4ppValdeltagande: Norsjö 82,0% · Vindeln 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

