Hoppa till innehållet

Nyköping vs Trosa — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NyköpingTrosa
31,4%
S
24,3%
19,7%
M
26,1%
18,5%
SD
20,1%
6,5%
C
6,9%
6,9%
V
4,1%
5,9%
KD
6,2%
4,3%
L
5,6%
5,5%
MP
5,5%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

NyköpingTrosa
32,3%
S
25,1%
25,4%
M
40,3%
15,6%
SD
12,3%
6,4%
C
6,0%
6,6%
V
3,8%
5,0%
KD
4,3%
2,5%
L
2,9%
6,0%
MP
4,7%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nyköping, den ljusare undre är Trosa. Skillnaden är Nyköping minus Trosa i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
23,6 %
35,2 %
27,9 %
41,3 %
23,0 %
32,3 %
20,1 %
27,1 %
19,3 %
24,5 %
19,7 %
26,1 %
-6,3
S
40,4 %
31,0 %
34,4 %
23,5 %
34,0 %
26,6 %
32,0 %
23,4 %
34,1 %
27,3 %
31,4 %
24,3 %
+7,1
SD
2,4 %
1,9 %
5,3 %
5,8 %
12,6 %
12,2 %
16,1 %
18,8 %
20,2 %
23,4 %
18,5 %
20,1 %
-1,6
C
7,3 %
6,3 %
6,0 %
5,2 %
6,0 %
6,4 %
8,5 %
9,2 %
6,8 %
6,5 %
6,5 %
6,9 %
-0,4
MP
5,2 %
4,9 %
8,2 %
7,4 %
7,5 %
6,6 %
4,5 %
4,1 %
4,7 %
4,7 %
5,5 %
5,5 %
-0,0
L
6,7 %
7,9 %
7,0 %
7,0 %
4,5 %
5,1 %
4,5 %
4,7 %
3,9 %
4,1 %
4,3 %
5,6 %
-1,4
KD
7,5 %
7,0 %
5,4 %
5,4 %
4,3 %
4,3 %
6,4 %
6,3 %
4,8 %
5,0 %
5,9 %
6,2 %
-0,3
V
4,8 %
3,4 %
4,8 %
3,5 %
4,8 %
3,5 %
6,4 %
5,3 %
5,0 %
3,4 %
6,9 %
4,1 %
+2,8
FI
—
—
—
—
2,5 %
2,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,9 %
2,4 %
1,1 %
1,0 %
0,8 %
0,8 %
1,4 %
1,1 %
1,3 %
1,1 %
1,5 %
1,3 %
+0,2

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,4%24,3%+7,1pp
M19,7%26,1%-6,3pp
V6,9%4,1%+2,8pp

Valdeltagande: Nyköping 86,4% · Trosa 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad