Nykvarn vs Strängnäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NykvarnSträngnäs
21,1%
S24,5%
28,8%
23,8%
25,2%
SD21,2%
5,5%
6,5%
3,2%
5,2%
6,0%
6,0%
5,4%
5,9%
3,3%
5,2%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
NykvarnSträngnäs
17,6%
S23,1%
27,9%
31,8%
21,1%
SD15,7%
4,0%
4,8%
2,5%
5,8%
5,0%
4,3%
4,8%
3,5%
3,3%
4,6%
Valdeltagande 84,7%Valdeltagande 83,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nykvarn, den ljusare undre är Strängnäs. Skillnaden är Nykvarn minus Strängnäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,6 % 32,4 % | 41,7 % 35,2 % | 31,5 % 28,8 % | 27,2 % 26,7 % | 25,6 % 23,8 % | 28,8 % 23,8 % | +5,0 |
| S | 32,6 % 32,5 % | 23,9 % 26,8 % | 26,3 % 27,5 % | 22,4 % 23,6 % | 24,9 % 27,2 % | 21,1 % 24,5 % | -3,3 |
| SD | 2,9 % 2,2 % | 7,3 % 6,3 % | 18,0 % 14,7 % | 24,6 % 19,8 % | 28,7 % 23,4 % | 25,2 % 21,2 % | +4,0 |
| L | 7,2 % 8,3 % | 6,9 % 7,7 % | 4,5 % 5,4 % | 4,6 % 4,9 % | 4,4 % 4,6 % | 5,4 % 5,9 % | -0,5 |
| C | 7,1 % 7,6 % | 5,1 % 6,7 % | 5,8 % 5,5 % | 7,7 % 8,0 % | 5,3 % 6,7 % | 5,5 % 6,5 % | -1,0 |
| KD | 5,8 % 6,7 % | 5,0 % 5,4 % | 3,8 % 4,9 % | 6,1 % 5,9 % | 5,3 % 4,9 % | 6,0 % 6,0 % | +0,1 |
| MP | 4,1 % 4,7 % | 6,1 % 6,7 % | 5,5 % 5,9 % | 3,0 % 3,9 % | 2,6 % 4,2 % | 3,3 % 5,2 % | -1,9 |
| V | 2,8 % 3,7 % | 2,5 % 4,2 % | 2,5 % 4,6 % | 3,5 % 6,0 % | 2,5 % 4,0 % | 3,2 % 5,2 % | -2,0 |
| ÖVR | 2,9 % 2,0 % | 1,5 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,0 % 1,2 % | 0,7 % 1,3 % | 1,5 % 1,8 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S21,1%24,5%-3,3pp
SD25,2%21,2%+4,0ppValdeltagande: Nykvarn 87,8% · Strängnäs 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

