Hoppa till innehållet

Nynäshamn vs Södertälje — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

NynäshamnSödertälje
27,8%
S
27,9%
19,7%
M
19,8%
23,9%
SD
20,2%
5,1%
C
3,9%
6,3%
V
8,9%
6,0%
KD
8,1%
4,5%
L
4,0%
5,1%
MP
5,1%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 74,6%

Kommun 2026

NynäshamnSödertälje
28,8%
S
28,6%
21,4%
M
17,9%
18,2%
SD
16,9%
3,9%
C
4,6%
5,8%
V
9,4%
4,8%
KD
9,0%
3,4%
L
3,1%
4,4%
MP
5,7%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 69,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nynäshamn, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Nynäshamn minus Södertälje i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
34,9 %
36,0 %
29,3 %
34,0 %
30,6 %
32,0 %
27,3 %
27,2 %
31,4 %
28,5 %
27,8 %
27,9 %
-0,2
M
31,3 %
26,8 %
35,0 %
29,5 %
26,4 %
23,1 %
21,1 %
19,8 %
17,7 %
20,6 %
19,7 %
19,8 %
-0,1
SD
3,0 %
1,9 %
6,1 %
5,6 %
14,7 %
12,3 %
23,1 %
17,5 %
27,3 %
20,9 %
23,9 %
20,2 %
+3,7
KD
6,0 %
7,2 %
4,8 %
5,4 %
3,8 %
6,9 %
5,8 %
11,2 %
5,1 %
8,3 %
6,0 %
8,1 %
-2,1
V
5,7 %
5,6 %
5,4 %
5,2 %
5,1 %
5,8 %
6,8 %
7,7 %
5,2 %
7,0 %
6,3 %
8,9 %
-2,6
MP
5,2 %
6,4 %
7,2 %
8,3 %
6,4 %
7,3 %
3,8 %
4,5 %
4,0 %
4,8 %
5,1 %
5,1 %
-0,1
L
6,6 %
7,2 %
6,3 %
6,2 %
5,3 %
4,7 %
4,5 %
4,5 %
3,4 %
3,6 %
4,5 %
4,0 %
+0,5
C
5,1 %
5,4 %
4,5 %
3,9 %
4,3 %
3,8 %
6,4 %
5,9 %
4,5 %
4,5 %
5,1 %
3,9 %
+1,2
ÖVR
2,2 %
3,5 %
1,4 %
2,0 %
1,1 %
1,4 %
1,3 %
1,8 %
1,4 %
1,8 %
1,6 %
2,1 %
-0,4
FI
—
—
—
—
2,3 %
2,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD23,9%20,2%+3,7pp
V6,3%8,9%-2,6pp
KD6,0%8,1%-2,1pp

Valdeltagande: Nynäshamn 83,0% · Södertälje 74,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad