Nynäshamn vs Trosa — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
NynäshamnTrosa
27,8%
S24,3%
19,7%
26,1%
23,9%
SD20,1%
5,1%
6,9%
6,3%
4,1%
6,0%
6,2%
4,5%
5,6%
5,1%
5,5%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 88,2%
Kommun 2026
NynäshamnTrosa
28,8%
S25,1%
21,4%
40,3%
18,2%
SD12,3%
3,9%
6,0%
5,8%
3,8%
4,8%
4,3%
3,4%
2,9%
4,4%
4,7%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 85,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Nynäshamn, den ljusare undre är Trosa. Skillnaden är Nynäshamn minus Trosa i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,3 % 35,2 % | 35,0 % 41,3 % | 26,4 % 32,3 % | 21,1 % 27,1 % | 17,7 % 24,5 % | 19,7 % 26,1 % | -6,4 |
| S | 34,9 % 31,0 % | 29,3 % 23,5 % | 30,6 % 26,6 % | 27,3 % 23,4 % | 31,4 % 27,3 % | 27,8 % 24,3 % | +3,5 |
| SD | 3,0 % 1,9 % | 6,1 % 5,8 % | 14,7 % 12,2 % | 23,1 % 18,8 % | 27,3 % 23,4 % | 23,9 % 20,1 % | +3,8 |
| C | 5,1 % 6,3 % | 4,5 % 5,2 % | 4,3 % 6,4 % | 6,4 % 9,2 % | 4,5 % 6,5 % | 5,1 % 6,9 % | -1,7 |
| L | 6,6 % 7,9 % | 6,3 % 7,0 % | 5,3 % 5,1 % | 4,5 % 4,7 % | 3,4 % 4,1 % | 4,5 % 5,6 % | -1,2 |
| MP | 5,2 % 4,9 % | 7,2 % 7,4 % | 6,4 % 6,6 % | 3,8 % 4,1 % | 4,0 % 4,7 % | 5,1 % 5,5 % | -0,5 |
| KD | 6,0 % 7,0 % | 4,8 % 5,4 % | 3,8 % 4,3 % | 5,8 % 6,3 % | 5,1 % 5,0 % | 6,0 % 6,2 % | -0,2 |
| V | 5,7 % 3,4 % | 5,4 % 3,5 % | 5,1 % 3,5 % | 6,8 % 5,3 % | 5,2 % 3,4 % | 6,3 % 4,1 % | +2,3 |
| ÖVR | 2,2 % 2,4 % | 1,4 % 1,0 % | 1,1 % 0,8 % | 1,3 % 1,1 % | 1,4 % 1,1 % | 1,6 % 1,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,8%24,3%+3,5pp
SD23,9%20,1%+3,8ppValdeltagande: Nynäshamn 83,0% · Trosa 88,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

