Ockelbo vs Sandviken — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OckelboSandviken
30,9%
S33,2%
14,6%
17,4%
24,6%
SD23,8%
7,1%
4,4%
4,2%
6,9%
8,3%
5,4%
3,8%
3,9%
4,4%
3,3%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
OckelboSandviken
34,5%
S29,7%
10,2%
23,8%
19,6%
SD22,1%
13,9%
5,2%
4,0%
8,0%
12,0%
5,1%
0,6%
2,6%
4,6%
3,4%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ockelbo, den ljusare undre är Sandviken. Skillnaden är Ockelbo minus Sandviken i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % 47,5 % | 41,0 % 44,1 % | 38,4 % 43,7 % | 31,7 % 37,0 % | 33,2 % 37,1 % | 30,9 % 33,2 % | -2,4 |
| SD | 2,0 % 2,4 % | 7,8 % 6,0 % | 20,7 % 15,3 % | 27,3 % 21,4 % | 30,8 % 26,0 % | 24,6 % 23,8 % | +0,8 |
| M | 14,9 % 17,5 % | 19,8 % 21,1 % | 12,9 % 15,5 % | 11,3 % 14,3 % | 12,3 % 15,6 % | 14,6 % 17,4 % | -2,8 |
| C | 16,9 % 7,8 % | 12,5 % 5,7 % | 11,3 % 5,2 % | 11,4 % 6,7 % | 7,3 % 4,8 % | 7,1 % 4,4 % | +2,7 |
| V | 9,2 % 8,9 % | 6,1 % 8,1 % | 5,9 % 7,1 % | 7,5 % 8,4 % | 5,2 % 5,8 % | 4,2 % 6,9 % | -2,7 |
| KD | 4,0 % 4,5 % | 2,9 % 3,8 % | 2,2 % 2,7 % | 5,0 % 4,5 % | 5,0 % 4,1 % | 8,3 % 5,4 % | +2,8 |
| MP | 3,2 % 3,3 % | 5,5 % 5,1 % | 3,7 % 3,9 % | 2,8 % 2,3 % | 3,4 % 2,6 % | 4,4 % 3,3 % | +1,0 |
| L | 3,1 % 5,0 % | 3,4 % 5,0 % | 2,1 % 3,7 % | 2,0 % 4,3 % | 1,9 % 3,0 % | 3,8 % 3,9 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,2 % 3,1 % | 1,0 % 1,1 % | 0,7 % 1,0 % | 1,1 % 1,1 % | 1,0 % 1,1 % | 2,2 % 1,7 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,9%33,2%-2,4ppValdeltagande: Ockelbo 85,8% · Sandviken 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

