Ockelbo vs Söderhamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OckelboSöderhamn
30,9%
S34,6%
14,6%
15,8%
24,6%
SD22,8%
7,1%
5,9%
4,2%
6,2%
8,3%
6,0%
3,8%
3,5%
4,4%
3,4%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
OckelboSöderhamn
34,5%
S30,6%
10,2%
16,1%
19,6%
SD19,7%
13,9%
12,5%
4,0%
9,6%
12,0%
5,8%
0,6%
1,8%
4,6%
2,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 81,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ockelbo, den ljusare undre är Söderhamn. Skillnaden är Ockelbo minus Söderhamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % 45,5 % | 41,0 % 43,4 % | 38,4 % 43,6 % | 31,7 % 36,5 % | 33,2 % 37,5 % | 30,9 % 34,6 % | -3,8 |
| SD | 2,0 % 3,6 % | 7,8 % 8,4 % | 20,7 % 15,8 % | 27,3 % 19,6 % | 30,8 % 24,9 % | 24,6 % 22,8 % | +1,8 |
| M | 14,9 % 15,1 % | 19,8 % 20,2 % | 12,9 % 15,1 % | 11,3 % 14,3 % | 12,3 % 14,8 % | 14,6 % 15,8 % | -1,1 |
| C | 16,9 % 10,9 % | 12,5 % 6,9 % | 11,3 % 6,9 % | 11,4 % 9,9 % | 7,3 % 6,3 % | 7,1 % 5,9 % | +1,1 |
| V | 9,2 % 9,0 % | 6,1 % 7,0 % | 5,9 % 6,2 % | 7,5 % 8,3 % | 5,2 % 5,1 % | 4,2 % 6,2 % | -2,0 |
| KD | 4,0 % 4,9 % | 2,9 % 3,3 % | 2,2 % 2,8 % | 5,0 % 5,0 % | 5,0 % 4,9 % | 8,3 % 6,0 % | +2,3 |
| MP | 3,2 % 3,4 % | 5,5 % 5,2 % | 3,7 % 4,1 % | 2,8 % 2,4 % | 3,4 % 2,9 % | 4,4 % 3,4 % | +1,0 |
| L | 3,1 % 4,1 % | 3,4 % 3,9 % | 2,1 % 2,6 % | 2,0 % 3,0 % | 1,9 % 2,3 % | 3,8 % 3,5 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,2 % 3,4 % | 1,0 % 1,7 % | 0,7 % 1,2 % | 1,1 % 1,0 % | 1,0 % 1,3 % | 2,2 % 1,7 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,9%34,6%-3,8ppValdeltagande: Ockelbo 85,8% · Söderhamn 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

