Hoppa till innehållet

Ödeshög vs Tranås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖdeshögTranås
23,8%
S
30,2%
20,4%
M
19,2%
23,2%
SD
21,0%
6,0%
C
5,9%
3,6%
V
5,8%
12,8%
KD
8,0%
3,7%
L
4,6%
4,6%
MP
4,1%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

ÖdeshögTranås
18,4%
S
30,3%
30,4%
M
20,6%
12,4%
SD
18,8%
6,4%
C
6,9%
1,3%
V
6,0%
22,5%
KD
6,2%
1,5%
L
6,5%
7,0%
MP
4,7%
Valdeltagande 83,4%Valdeltagande 84,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ödeshög, den ljusare undre är Tranås. Skillnaden är Ödeshög minus Tranås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,7 %
40,2 %
31,2 %
34,8 %
31,5 %
36,1 %
26,1 %
31,7 %
24,4 %
33,9 %
23,8 %
30,2 %
-6,4
SD
2,9 %
2,9 %
5,9 %
6,4 %
17,4 %
15,5 %
20,9 %
19,5 %
26,9 %
23,2 %
23,2 %
21,0 %
+2,2
M
20,8 %
22,0 %
26,5 %
26,8 %
18,4 %
18,9 %
16,6 %
16,7 %
17,5 %
18,2 %
20,4 %
19,2 %
+1,3
KD
13,6 %
12,5 %
12,4 %
9,6 %
10,0 %
7,7 %
15,1 %
9,2 %
12,9 %
6,9 %
12,8 %
8,0 %
+4,8
C
12,8 %
6,9 %
9,6 %
6,5 %
9,4 %
6,4 %
10,3 %
9,2 %
7,8 %
6,3 %
6,0 %
5,9 %
+0,1
MP
3,8 %
3,8 %
5,9 %
6,3 %
4,9 %
5,5 %
2,6 %
3,1 %
3,9 %
3,2 %
4,6 %
4,1 %
+0,5
V
3,9 %
4,6 %
3,8 %
3,9 %
3,0 %
4,0 %
4,1 %
5,3 %
2,8 %
3,7 %
3,6 %
5,8 %
-2,2
L
4,0 %
5,3 %
3,8 %
5,4 %
2,7 %
3,8 %
2,3 %
4,0 %
2,1 %
3,4 %
3,7 %
4,6 %
-0,9
ÖVR
2,6 %
1,8 %
0,9 %
0,5 %
0,8 %
0,6 %
2,0 %
1,4 %
1,7 %
1,1 %
1,9 %
1,3 %
+0,7
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,8%30,2%-6,4pp
SD23,2%21,0%+2,2pp
V3,6%5,8%-2,2pp
KD12,8%8,0%+4,8pp

Valdeltagande: Ödeshög 86,2% · Tranås 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad