Ödeshög vs Vadstena — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖdeshögVadstena
23,8%
S26,9%
20,4%
22,4%
23,2%
SD17,6%
6,0%
7,2%
3,6%
5,2%
12,8%
7,0%
3,7%
5,2%
4,6%
7,0%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 88,1%
Kommun 2026
ÖdeshögVadstena
18,4%
S16,4%
30,4%
33,4%
12,4%
SD8,9%
6,4%
5,8%
1,3%
6,0%
22,5%
3,5%
1,5%
0,8%
7,0%
4,9%
Valdeltagande 83,4%Valdeltagande 87,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ödeshög, den ljusare undre är Vadstena. Skillnaden är Ödeshög minus Vadstena i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % 36,0 % | 31,2 % 32,9 % | 31,5 % 33,2 % | 26,1 % 29,1 % | 24,4 % 31,7 % | 23,8 % 26,9 % | -3,1 |
| M | 20,8 % 27,9 % | 26,5 % 31,1 % | 18,4 % 25,2 % | 16,6 % 22,5 % | 17,5 % 21,2 % | 20,4 % 22,4 % | -1,9 |
| SD | 2,9 % 2,6 % | 5,9 % 5,0 % | 17,4 % 12,4 % | 20,9 % 16,9 % | 26,9 % 19,9 % | 23,2 % 17,6 % | +5,6 |
| KD | 13,6 % 8,0 % | 12,4 % 6,7 % | 10,0 % 5,8 % | 15,1 % 7,3 % | 12,9 % 6,3 % | 12,8 % 7,0 % | +5,8 |
| C | 12,8 % 8,1 % | 9,6 % 6,2 % | 9,4 % 6,8 % | 10,3 % 9,3 % | 7,8 % 6,8 % | 6,0 % 7,2 % | -1,2 |
| MP | 3,8 % 4,2 % | 5,9 % 6,6 % | 4,9 % 6,2 % | 2,6 % 3,9 % | 3,9 % 5,1 % | 4,6 % 7,0 % | -2,4 |
| L | 4,0 % 5,4 % | 3,8 % 6,8 % | 2,7 % 3,8 % | 2,3 % 3,7 % | 2,1 % 3,9 % | 3,7 % 5,2 % | -1,5 |
| V | 3,9 % 4,3 % | 3,8 % 3,9 % | 3,0 % 3,8 % | 4,1 % 5,9 % | 2,8 % 4,5 % | 3,6 % 5,2 % | -1,6 |
| ÖVR | 2,6 % 3,4 % | 0,9 % 0,9 % | 0,8 % 0,7 % | 2,0 % 1,4 % | 1,7 % 0,6 % | 1,9 % 1,6 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,8%26,9%-3,1pp
SD23,2%17,6%+5,6ppValdeltagande: Ödeshög 86,2% · Vadstena 88,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

