Olofström vs Osby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OlofströmOsby
30,3%
S25,2%
15,8%
18,1%
29,5%
SD31,3%
4,6%
4,3%
6,2%
4,3%
5,9%
7,7%
3,6%
4,5%
2,2%
3,2%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
OlofströmOsby
28,8%
S25,4%
28,6%
22,5%
17,9%
SD25,2%
12,9%
7,4%
6,3%
4,4%
3,5%
9,9%
0,5%
1,7%
1,3%
3,0%
Valdeltagande 77,9%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Olofström, den ljusare undre är Osby. Skillnaden är Olofström minus Osby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,6 % 42,7 % | 47,0 % 34,4 % | 45,9 % 35,2 % | 36,6 % 28,2 % | 33,0 % 27,2 % | 30,3 % 25,2 % | +5,0 |
| SD | 6,1 % 6,5 % | 9,8 % 12,8 % | 19,1 % 25,4 % | 28,9 % 31,2 % | 34,7 % 36,4 % | 29,5 % 31,3 % | -1,8 |
| M | 14,5 % 19,2 % | 18,9 % 24,5 % | 13,4 % 16,1 % | 12,0 % 16,1 % | 13,3 % 15,8 % | 15,8 % 18,1 % | -2,3 |
| C | 6,9 % 9,9 % | 6,1 % 9,1 % | 5,7 % 5,9 % | 6,5 % 7,3 % | 4,5 % 4,8 % | 4,6 % 4,3 % | +0,3 |
| KD | 5,2 % 7,8 % | 4,5 % 5,5 % | 3,4 % 4,9 % | 4,9 % 7,3 % | 4,9 % 6,5 % | 5,9 % 7,7 % | -1,8 |
| V | 6,3 % 4,1 % | 5,6 % 3,0 % | 4,9 % 3,4 % | 5,7 % 3,9 % | 4,6 % 3,5 % | 6,2 % 4,3 % | +1,9 |
| L | 5,3 % 5,5 % | 3,6 % 4,8 % | 2,0 % 2,7 % | 2,3 % 2,4 % | 2,0 % 2,3 % | 3,6 % 4,5 % | -0,9 |
| MP | 2,4 % 2,9 % | 3,6 % 5,3 % | 3,5 % 4,3 % | 1,9 % 2,3 % | 2,0 % 2,5 % | 2,2 % 3,2 % | -1,0 |
| ÖVR | 1,6 % 1,5 % | 0,8 % 0,6 % | 0,9 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 0,9 % 0,9 % | 2,0 % 1,4 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,3%25,2%+5,0ppValdeltagande: Olofström 80,4% · Osby 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

