Hoppa till innehållet

Olofström vs Sölvesborg — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

OlofströmSölvesborg
30,3%
S
24,0%
15,8%
M
19,1%
29,5%
SD
32,8%
4,6%
C
3,9%
6,2%
V
3,8%
5,9%
KD
7,6%
3,6%
L
5,2%
2,2%
MP
2,2%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 85,2%

Kommun 2026

OlofströmSölvesborg
28,8%
S
28,5%
28,6%
M
13,4%
17,9%
SD
36,0%
12,9%
C
3,3%
6,3%
V
4,9%
3,5%
KD
7,5%
0,5%
L
1,2%
1,3%
MP
0,9%
Valdeltagande 77,9%Valdeltagande 83,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Olofström, den ljusare undre är Sölvesborg. Skillnaden är Olofström minus Sölvesborg i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
51,6 %
41,1 %
47,0 %
34,4 %
45,9 %
33,0 %
36,6 %
27,8 %
33,0 %
26,7 %
30,3 %
24,0 %
+6,2
SD
6,1 %
7,9 %
9,8 %
12,2 %
19,1 %
25,0 %
28,9 %
31,2 %
34,7 %
35,4 %
29,5 %
32,8 %
-3,4
M
14,5 %
27,2 %
18,9 %
31,5 %
13,4 %
22,7 %
12,0 %
19,1 %
13,3 %
19,2 %
15,8 %
19,1 %
-3,3
KD
5,2 %
5,1 %
4,5 %
4,0 %
3,4 %
3,0 %
4,9 %
6,1 %
4,9 %
5,9 %
5,9 %
7,6 %
-1,7
C
6,9 %
5,5 %
6,1 %
4,8 %
5,7 %
4,6 %
6,5 %
5,7 %
4,5 %
3,7 %
4,6 %
3,9 %
+0,7
V
6,3 %
4,6 %
5,6 %
4,0 %
4,9 %
3,2 %
5,7 %
3,7 %
4,6 %
3,2 %
6,2 %
3,8 %
+2,4
L
5,3 %
4,7 %
3,6 %
4,1 %
2,0 %
2,8 %
2,3 %
3,1 %
2,0 %
3,0 %
3,6 %
5,2 %
-1,5
MP
2,4 %
2,3 %
3,6 %
4,0 %
3,5 %
3,9 %
1,9 %
2,1 %
2,0 %
1,8 %
2,2 %
2,2 %
-0,0
ÖVR
1,6 %
1,7 %
0,8 %
0,9 %
0,9 %
0,7 %
1,2 %
1,1 %
0,9 %
1,1 %
2,0 %
1,4 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S30,3%24,0%+6,2pp
M15,8%19,1%-3,3pp
SD29,5%32,8%-3,4pp
V6,2%3,8%+2,4pp

Valdeltagande: Olofström 80,4% · Sölvesborg 85,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad