Olofström vs Tingsryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OlofströmTingsryd
30,3%
S25,1%
15,8%
19,1%
29,5%
SD27,5%
4,6%
6,6%
6,2%
4,8%
5,9%
8,8%
3,6%
3,9%
2,2%
2,8%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
OlofströmTingsryd
28,8%
S28,2%
28,6%
22,5%
17,9%
SD18,2%
12,9%
14,1%
6,3%
4,7%
3,5%
7,5%
0,5%
0,9%
1,3%
2,1%
Valdeltagande 77,9%Valdeltagande 80,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Olofström, den ljusare undre är Tingsryd. Skillnaden är Olofström minus Tingsryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,6 % 33,7 % | 47,0 % 29,4 % | 45,9 % 31,2 % | 36,6 % 27,3 % | 33,0 % 27,3 % | 30,3 % 25,1 % | +5,1 |
| SD | 6,1 % 3,9 % | 9,8 % 7,3 % | 19,1 % 20,4 % | 28,9 % 27,1 % | 34,7 % 32,8 % | 29,5 % 27,5 % | +2,0 |
| M | 14,5 % 26,2 % | 18,9 % 30,4 % | 13,4 % 20,3 % | 12,0 % 15,7 % | 13,3 % 15,4 % | 15,8 % 19,1 % | -3,3 |
| C | 6,9 % 15,9 % | 6,1 % 15,3 % | 5,7 % 13,1 % | 6,5 % 11,7 % | 4,5 % 6,4 % | 4,6 % 6,6 % | -2,0 |
| KD | 5,2 % 7,6 % | 4,5 % 5,8 % | 3,4 % 4,3 % | 4,9 % 8,4 % | 4,9 % 8,4 % | 5,9 % 8,8 % | -2,9 |
| V | 6,3 % 4,0 % | 5,6 % 3,5 % | 4,9 % 3,6 % | 5,7 % 4,8 % | 4,6 % 3,9 % | 6,2 % 4,8 % | +1,3 |
| L | 5,3 % 4,2 % | 3,6 % 4,0 % | 2,0 % 2,2 % | 2,3 % 1,8 % | 2,0 % 2,1 % | 3,6 % 3,9 % | -0,2 |
| MP | 2,4 % 3,0 % | 3,6 % 3,8 % | 3,5 % 2,8 % | 1,9 % 2,0 % | 2,0 % 2,4 % | 2,2 % 2,8 % | -0,6 |
| ÖVR | 1,6 % 1,6 % | 0,8 % 0,5 % | 0,9 % 0,6 % | 1,2 % 1,3 % | 0,9 % 1,3 % | 2,0 % 1,4 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,3%25,1%+5,1ppValdeltagande: Olofström 80,4% · Tingsryd 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

