Hoppa till innehållet

Örebro vs Vingåker — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖrebroVingåker
30,5%
S
30,4%
17,5%
M
18,9%
13,7%
SD
25,9%
6,3%
C
4,8%
9,6%
V
4,9%
6,3%
KD
6,2%
4,9%
L
3,5%
6,1%
MP
3,6%
Valdeltagande 86,6%Valdeltagande 85,6%

Kommun 2026

ÖrebroVingåker
30,4%
S
30,5%
14,8%
M
25,2%
6,1%
SD
18,4%
5,7%
C
6,8%
10,3%
V
4,9%
5,7%
KD
4,4%
5,0%
L
1,3%
4,5%
MP
2,8%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 84,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Örebro, den ljusare undre är Vingåker. Skillnaden är Örebro minus Vingåker i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,0 %
51,0 %
34,1 %
41,5 %
32,4 %
39,0 %
31,5 %
33,4 %
32,6 %
33,1 %
30,5 %
30,4 %
+0,1
SD
3,5 %
2,8 %
5,5 %
7,3 %
11,6 %
20,5 %
14,4 %
24,4 %
17,1 %
28,8 %
13,7 %
25,9 %
-12,2
M
21,0 %
18,4 %
26,0 %
24,1 %
21,0 %
16,6 %
17,9 %
15,7 %
17,5 %
16,8 %
17,5 %
18,9 %
-1,4
V
6,0 %
4,0 %
5,8 %
4,1 %
5,7 %
4,0 %
8,5 %
7,1 %
7,3 %
4,5 %
9,6 %
4,9 %
+4,7
L
8,7 %
4,1 %
7,6 %
4,1 %
5,4 %
2,6 %
5,7 %
2,6 %
5,9 %
2,1 %
4,9 %
3,5 %
+1,3
MP
6,0 %
4,5 %
8,1 %
6,5 %
8,4 %
4,6 %
4,8 %
2,8 %
5,2 %
3,3 %
6,1 %
3,6 %
+2,5
KD
8,1 %
6,1 %
7,0 %
4,7 %
6,2 %
3,5 %
7,7 %
6,1 %
5,6 %
5,2 %
6,3 %
6,2 %
+0,2
C
6,3 %
7,8 %
4,8 %
6,9 %
5,1 %
6,4 %
8,1 %
7,0 %
7,0 %
5,0 %
6,3 %
4,8 %
+1,5
ÖVR
2,4 %
1,3 %
1,1 %
0,9 %
1,0 %
0,8 %
1,6 %
0,9 %
1,8 %
1,1 %
5,1 %
1,8 %
+3,4
FI
—
—
—
—
3,3 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD13,7%25,9%-12,2pp
V9,6%4,9%+4,7pp
MP6,1%3,6%+2,5pp

Valdeltagande: Örebro 86,6% · Vingåker 85,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad