Hoppa till innehållet

Örnsköldsvik vs Sollefteå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖrnsköldsvikSollefteå
36,4%
S
30,5%
17,5%
M
9,5%
16,5%
SD
24,5%
8,0%
C
8,7%
5,0%
V
7,7%
7,9%
KD
10,9%
3,4%
L
2,2%
3,7%
MP
3,6%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 83,7%

Kommun 2026

ÖrnsköldsvikSollefteå
35,9%
S
19,8%
17,3%
M
3,8%
9,8%
SD
11,3%
12,3%
C
32,9%
5,9%
V
7,8%
7,6%
KD
3,6%
0,8%
L
0,3%
2,0%
MP
1,8%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 81,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Örnsköldsvik, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Örnsköldsvik minus Sollefteå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,2 %
51,1 %
46,9 %
52,3 %
49,9 %
53,7 %
44,6 %
35,3 %
41,5 %
39,1 %
36,4 %
30,5 %
+5,9
SD
1,0 %
2,2 %
3,0 %
4,5 %
7,0 %
12,8 %
11,4 %
18,7 %
17,1 %
25,1 %
16,5 %
24,5 %
-8,0
M
14,9 %
13,0 %
19,0 %
15,5 %
14,9 %
10,5 %
12,7 %
9,0 %
14,2 %
7,4 %
17,5 %
9,5 %
+8,0
V
4,0 %
9,1 %
4,1 %
7,0 %
4,3 %
6,6 %
5,9 %
15,3 %
4,5 %
8,3 %
5,0 %
7,7 %
-2,7
C
13,0 %
10,5 %
9,5 %
6,4 %
9,0 %
6,5 %
12,1 %
12,8 %
9,7 %
8,8 %
8,0 %
8,7 %
-0,7
KD
8,4 %
4,6 %
6,9 %
2,7 %
6,2 %
2,0 %
7,2 %
4,3 %
6,7 %
6,0 %
7,9 %
10,9 %
-3,0
MP
2,8 %
3,6 %
4,5 %
4,5 %
3,5 %
3,1 %
2,2 %
1,5 %
2,9 %
2,3 %
3,7 %
3,6 %
+0,1
L
4,4 %
4,0 %
4,2 %
3,5 %
2,8 %
2,1 %
2,7 %
1,6 %
2,4 %
1,5 %
3,4 %
2,2 %
+1,2
ÖVR
2,3 %
1,9 %
1,8 %
3,5 %
0,8 %
0,9 %
1,1 %
1,5 %
1,2 %
1,5 %
1,7 %
2,4 %
-0,7
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,4%30,5%+5,9pp
M17,5%9,5%+8,0pp
SD16,5%24,5%-8,0pp
V5,0%7,7%-2,7pp
KD7,9%10,9%-3,0pp

Valdeltagande: Örnsköldsvik 85,8% · Sollefteå 83,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad