Orsa vs Rättvik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OrsaRättvik
25,3%
S26,4%
15,3%
19,5%
27,4%
SD25,1%
6,6%
6,6%
6,2%
3,4%
7,1%
8,4%
4,4%
4,0%
4,4%
4,6%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 85,3%
Kommun 2026
OrsaRättvik
21,7%
S31,5%
11,2%
19,3%
20,1%
SD17,3%
32,7%
20,8%
5,3%
3,2%
4,6%
6,0%
0,1%
0,7%
4,0%
1,0%
Valdeltagande 81,7%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Orsa, den ljusare undre är Rättvik. Skillnaden är Orsa minus Rättvik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,8 % 36,0 % | 36,1 % 34,1 % | 33,1 % 31,7 % | 27,9 % 26,7 % | 26,8 % 28,6 % | 25,3 % 26,4 % | -1,0 |
| SD | 3,2 % 2,5 % | 9,0 % 6,1 % | 20,8 % 17,0 % | 26,6 % 23,4 % | 32,9 % 29,2 % | 27,4 % 25,1 % | +2,4 |
| M | 21,0 % 22,2 % | 21,3 % 26,5 % | 14,5 % 21,4 % | 11,4 % 16,8 % | 13,4 % 16,5 % | 15,3 % 19,5 % | -4,3 |
| C | 15,6 % 15,3 % | 10,2 % 11,2 % | 10,7 % 10,2 % | 11,0 % 12,2 % | 6,5 % 6,9 % | 6,6 % 6,6 % | -0,0 |
| KD | 5,5 % 5,5 % | 4,7 % 4,9 % | 3,2 % 3,5 % | 7,2 % 7,1 % | 6,6 % 7,4 % | 7,1 % 8,4 % | -1,3 |
| V | 6,9 % 4,2 % | 6,2 % 3,7 % | 5,7 % 4,5 % | 8,1 % 6,1 % | 5,3 % 3,7 % | 6,2 % 3,4 % | +2,8 |
| MP | 5,1 % 4,1 % | 6,6 % 6,2 % | 5,0 % 4,8 % | 3,0 % 3,0 % | 3,7 % 3,7 % | 4,4 % 4,6 % | -0,2 |
| L | 4,2 % 5,7 % | 4,6 % 5,1 % | 2,8 % 3,6 % | 2,6 % 3,1 % | 2,8 % 2,6 % | 4,4 % 4,0 % | +0,3 |
| ÖVR | 3,6 % 4,5 % | 1,3 % 2,2 % | 1,5 % 1,5 % | 2,2 % 1,6 % | 2,0 % 1,4 % | 3,2 % 1,9 % | +1,3 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD27,4%25,1%+2,4ppValdeltagande: Orsa 83,2% · Rättvik 85,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

