Hoppa till innehållet

Orust vs Tjörn — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

OrustTjörn
24,4%
S
21,8%
20,1%
M
22,3%
21,9%
SD
20,4%
7,2%
C
6,2%
4,2%
V
3,6%
7,8%
KD
10,5%
6,1%
L
8,8%
6,5%
MP
5,2%
Valdeltagande 87,7%Valdeltagande 89,3%

Kommun 2026

OrustTjörn
21,0%
S
22,0%
20,1%
M
19,7%
13,8%
SD
10,5%
11,8%
C
3,6%
4,8%
V
3,2%
4,8%
KD
10,2%
4,9%
L
15,1%
6,7%
MP
5,3%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 87,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Orust, den ljusare undre är Tjörn. Skillnaden är Orust minus Tjörn i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
25,8 %
29,5 %
33,9 %
36,1 %
24,4 %
28,9 %
19,4 %
21,6 %
17,9 %
19,9 %
20,1 %
22,3 %
-2,2
S
31,0 %
24,8 %
25,6 %
20,4 %
27,4 %
22,1 %
25,4 %
20,6 %
28,3 %
25,4 %
24,4 %
21,8 %
+2,5
SD
2,6 %
2,0 %
4,7 %
5,0 %
15,2 %
14,2 %
21,3 %
20,8 %
25,7 %
24,3 %
21,9 %
20,4 %
+1,6
KD
8,0 %
15,9 %
6,3 %
13,2 %
4,5 %
10,1 %
6,7 %
12,3 %
6,5 %
9,9 %
7,8 %
10,5 %
-2,7
C
11,7 %
6,3 %
8,8 %
5,6 %
8,6 %
5,5 %
10,1 %
7,7 %
6,5 %
5,5 %
7,2 %
6,2 %
+1,0
L
8,0 %
11,1 %
8,3 %
9,9 %
5,9 %
7,5 %
5,2 %
6,9 %
4,3 %
6,4 %
6,1 %
8,8 %
-2,7
V
5,1 %
4,0 %
4,7 %
3,0 %
5,3 %
3,5 %
6,7 %
5,1 %
4,7 %
3,7 %
4,2 %
3,6 %
+0,6
MP
4,8 %
4,2 %
6,4 %
5,9 %
5,4 %
5,5 %
3,8 %
3,8 %
4,9 %
4,0 %
6,5 %
5,2 %
+1,3
ÖVR
3,1 %
2,2 %
1,2 %
0,9 %
0,7 %
0,7 %
1,5 %
1,3 %
1,3 %
0,9 %
1,8 %
1,3 %
+0,5
FI
—
—
—
—
2,6 %
2,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S24,4%21,8%+2,5pp
M20,1%22,3%-2,2pp
KD7,8%10,5%-2,7pp
L6,1%8,8%-2,7pp

Valdeltagande: Orust 87,7% · Tjörn 89,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad