Hoppa till innehållet

Osby vs Östra Göinge — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

OsbyÖstra Göinge
25,2%
S
24,3%
18,1%
M
20,7%
31,3%
SD
31,1%
4,3%
C
4,4%
4,3%
V
5,8%
7,7%
KD
5,9%
4,5%
L
4,0%
3,2%
MP
2,4%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

OsbyÖstra Göinge
25,4%
S
20,2%
22,5%
M
45,1%
25,2%
SD
18,2%
7,4%
C
5,7%
4,4%
V
5,1%
9,9%
KD
2,8%
1,7%
L
0,5%
3,0%
MP
1,1%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 81,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Osby, den ljusare undre är Östra Göinge. Skillnaden är Osby minus Östra Göinge i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,7 %
46,0 %
34,4 %
36,4 %
35,2 %
35,8 %
28,2 %
27,6 %
27,2 %
25,4 %
25,2 %
24,3 %
+0,9
SD
6,5 %
5,9 %
12,8 %
13,7 %
25,4 %
26,0 %
31,2 %
33,3 %
36,4 %
38,0 %
31,3 %
31,1 %
+0,2
M
19,2 %
18,6 %
24,5 %
24,8 %
16,1 %
16,4 %
16,1 %
18,1 %
15,8 %
17,3 %
18,1 %
20,7 %
-2,6
C
9,9 %
8,2 %
9,1 %
6,2 %
5,9 %
5,8 %
7,3 %
5,9 %
4,8 %
4,4 %
4,3 %
4,4 %
-0,1
KD
7,8 %
7,0 %
5,5 %
4,2 %
4,9 %
3,7 %
7,3 %
5,8 %
6,5 %
6,1 %
7,7 %
5,9 %
+1,8
L
5,5 %
5,7 %
4,8 %
6,0 %
2,7 %
3,1 %
2,4 %
2,4 %
2,3 %
2,2 %
4,5 %
4,0 %
+0,5
V
4,1 %
3,7 %
3,0 %
3,5 %
3,4 %
3,3 %
3,9 %
3,8 %
3,5 %
3,2 %
4,3 %
5,8 %
-1,5
MP
2,9 %
2,7 %
5,3 %
4,3 %
4,3 %
3,7 %
2,3 %
2,1 %
2,5 %
2,0 %
3,2 %
2,4 %
+0,8
ÖVR
1,5 %
2,4 %
0,6 %
1,0 %
0,9 %
0,9 %
1,3 %
0,9 %
0,9 %
1,4 %
1,4 %
1,4 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,1%20,7%-2,6pp

Valdeltagande: Osby 83,5% · Östra Göinge 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad