Oskarshamn vs Västervik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OskarshamnVästervik
29,0%
S32,0%
18,0%
17,9%
25,0%
SD20,6%
4,5%
6,6%
5,5%
5,7%
9,9%
7,3%
4,2%
4,4%
2,3%
4,0%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
OskarshamnVästervik
28,1%
S32,9%
14,6%
24,2%
28,1%
SD14,5%
5,1%
7,6%
6,6%
6,3%
10,0%
6,5%
2,5%
2,2%
0,0%
3,0%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 82,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Oskarshamn, den ljusare undre är Västervik. Skillnaden är Oskarshamn minus Västervik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,3 % 45,3 % | 37,2 % 40,0 % | 37,8 % 39,3 % | 32,3 % 34,3 % | 31,2 % 34,4 % | 29,0 % 32,0 % | -3,0 |
| M | 21,2 % 20,1 % | 27,7 % 25,8 % | 21,0 % 19,3 % | 18,1 % 16,9 % | 18,9 % 17,4 % | 18,0 % 17,9 % | +0,1 |
| SD | 4,0 % 2,1 % | 6,2 % 5,2 % | 16,3 % 13,6 % | 22,2 % 19,2 % | 27,6 % 23,2 % | 25,0 % 20,6 % | +4,4 |
| KD | 8,5 % 5,8 % | 7,3 % 4,7 % | 5,8 % 3,9 % | 8,2 % 6,3 % | 7,4 % 6,2 % | 9,9 % 7,3 % | +2,6 |
| C | 6,0 % 9,3 % | 5,0 % 7,3 % | 4,6 % 7,9 % | 6,0 % 8,8 % | 4,2 % 6,1 % | 4,5 % 6,6 % | -2,1 |
| V | 6,8 % 5,5 % | 5,7 % 5,1 % | 4,9 % 5,1 % | 5,9 % 6,7 % | 4,4 % 4,5 % | 5,5 % 5,7 % | -0,3 |
| L | 4,8 % 6,3 % | 5,7 % 5,5 % | 4,3 % 3,8 % | 4,7 % 3,9 % | 3,3 % 3,5 % | 4,2 % 4,4 % | -0,2 |
| MP | 2,8 % 4,2 % | 4,2 % 5,4 % | 3,3 % 4,5 % | 1,7 % 2,8 % | 1,8 % 3,2 % | 2,3 % 4,0 % | -1,7 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,6 % 1,5 % | 1,0 % 1,1 % | 0,7 % 0,9 % | 0,8 % 1,1 % | 1,2 % 1,6 % | 1,7 % 1,5 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,0%32,0%-3,0pp
SD25,0%20,6%+4,4ppValdeltagande: Oskarshamn 85,8% · Västervik 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

