Oskarshamn vs Vimmerby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
OskarshamnVimmerby
29,0%
S28,6%
18,0%
18,6%
25,0%
SD22,1%
4,5%
7,4%
5,5%
5,4%
9,9%
9,7%
4,2%
3,3%
2,3%
3,3%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 85,6%
Kommun 2026
OskarshamnVimmerby
28,1%
S30,7%
14,6%
19,0%
28,1%
SD14,7%
5,1%
15,2%
6,6%
7,5%
10,0%
10,0%
2,5%
0,5%
0,0%
2,3%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Oskarshamn, den ljusare undre är Vimmerby. Skillnaden är Oskarshamn minus Vimmerby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,3 % 39,5 % | 37,2 % 35,6 % | 37,8 % 36,3 % | 32,3 % 30,4 % | 31,2 % 30,4 % | 29,0 % 28,6 % | +0,4 |
| M | 21,2 % 18,6 % | 27,7 % 25,6 % | 21,0 % 18,9 % | 18,1 % 16,3 % | 18,9 % 17,8 % | 18,0 % 18,6 % | -0,6 |
| SD | 4,0 % 3,0 % | 6,2 % 6,3 % | 16,3 % 15,5 % | 22,2 % 20,3 % | 27,6 % 24,9 % | 25,0 % 22,1 % | +2,9 |
| C | 6,0 % 17,2 % | 5,0 % 12,4 % | 4,6 % 11,6 % | 6,0 % 13,5 % | 4,2 % 8,1 % | 4,5 % 7,4 % | -2,9 |
| KD | 8,5 % 8,3 % | 7,3 % 6,3 % | 5,8 % 5,0 % | 8,2 % 8,3 % | 7,4 % 7,8 % | 9,9 % 9,7 % | +0,3 |
| V | 6,8 % 4,1 % | 5,7 % 4,2 % | 4,9 % 4,4 % | 5,9 % 5,6 % | 4,4 % 4,6 % | 5,5 % 5,4 % | +0,0 |
| L | 4,8 % 4,1 % | 5,7 % 3,9 % | 4,3 % 2,3 % | 4,7 % 2,0 % | 3,3 % 1,8 % | 4,2 % 3,3 % | +0,9 |
| MP | 2,8 % 3,5 % | 4,2 % 4,6 % | 3,3 % 3,9 % | 1,7 % 2,3 % | 1,8 % 3,0 % | 2,3 % 3,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 1,6 % 1,7 % | 1,0 % 1,0 % | 0,7 % 0,8 % | 0,8 % 1,4 % | 1,2 % 1,7 % | 1,7 % 1,7 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,0%22,1%+2,9ppValdeltagande: Oskarshamn 85,8% · Vimmerby 85,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

