Hoppa till innehållet

Österåker vs Täby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖsteråkerTäby
22,1%
S
17,7%
28,7%
M
33,9%
16,5%
SD
10,8%
7,8%
C
11,2%
4,4%
V
3,3%
6,4%
KD
6,4%
7,6%
L
10,7%
5,1%
MP
4,8%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 88,8%

Kommun 2026

ÖsteråkerTäby
19,6%
S
16,1%
41,5%
M
46,6%
8,9%
SD
7,6%
5,5%
C
8,9%
4,3%
V
2,4%
4,2%
KD
4,3%
3,9%
L
7,9%
4,4%
MP
5,2%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Österåker, den ljusare undre är Täby. Skillnaden är Österåker minus Täby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
42,3 %
53,8 %
45,5 %
50,8 %
37,4 %
45,3 %
29,7 %
36,0 %
27,5 %
33,9 %
28,7 %
33,9 %
-5,2
S
22,8 %
13,8 %
17,8 %
10,8 %
20,4 %
12,5 %
19,7 %
14,0 %
24,9 %
19,8 %
22,1 %
17,7 %
+4,4
SD
1,8 %
1,1 %
3,5 %
2,3 %
9,8 %
6,5 %
16,1 %
11,4 %
19,4 %
12,9 %
16,5 %
10,8 %
+5,7
L
9,3 %
11,2 %
9,2 %
11,4 %
7,6 %
11,3 %
7,5 %
10,7 %
6,4 %
9,7 %
7,6 %
10,7 %
-3,1
C
5,6 %
5,2 %
5,8 %
7,8 %
5,8 %
6,4 %
9,3 %
11,0 %
7,5 %
9,9 %
7,8 %
11,2 %
-3,4
KD
7,3 %
7,5 %
6,2 %
8,8 %
5,1 %
7,0 %
7,1 %
8,3 %
4,7 %
5,2 %
6,4 %
6,4 %
+0,0
MP
5,5 %
3,8 %
7,5 %
5,2 %
7,8 %
6,1 %
4,4 %
4,1 %
4,7 %
4,6 %
5,1 %
4,8 %
+0,3
V
3,6 %
2,1 %
3,3 %
1,9 %
3,5 %
2,2 %
5,0 %
3,2 %
3,7 %
2,8 %
4,4 %
3,3 %
+1,1
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,7 %
1,5 %
1,2 %
1,0 %
0,8 %
0,8 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,1%17,7%+4,4pp
M28,7%33,9%-5,2pp
SD16,5%10,8%+5,7pp
C7,8%11,2%-3,4pp
L7,6%10,7%-3,1pp

Valdeltagande: Österåker 87,8% · Täby 88,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad