Hoppa till innehållet

Österåker vs Vaxholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖsteråkerVaxholm
22,1%
S
18,6%
28,7%
M
29,2%
16,5%
SD
12,9%
7,8%
C
12,4%
4,4%
V
2,8%
6,4%
KD
7,1%
7,6%
L
9,6%
5,1%
MP
6,5%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 90,6%

Kommun 2026

ÖsteråkerVaxholm
19,6%
S
11,2%
41,5%
M
29,2%
8,9%
SD
7,4%
5,5%
C
9,8%
4,3%
V
5,2%
4,2%
KD
3,2%
3,9%
L
4,8%
4,4%
MP
5,0%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 89,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Österåker, den ljusare undre är Vaxholm. Skillnaden är Österåker minus Vaxholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
42,3 %
46,6 %
45,5 %
48,5 %
37,4 %
41,1 %
29,7 %
30,3 %
27,5 %
28,7 %
28,7 %
29,2 %
-0,5
S
22,8 %
17,2 %
17,8 %
12,4 %
20,4 %
15,2 %
19,7 %
16,4 %
24,9 %
22,4 %
22,1 %
18,6 %
+3,6
SD
1,8 %
1,1 %
3,5 %
2,6 %
9,8 %
6,7 %
16,1 %
13,1 %
19,4 %
15,6 %
16,5 %
12,9 %
+3,6
C
5,6 %
6,9 %
5,8 %
8,5 %
5,8 %
7,8 %
9,3 %
13,3 %
7,5 %
10,1 %
7,8 %
12,4 %
-4,6
L
9,3 %
8,9 %
9,2 %
9,3 %
7,6 %
8,7 %
7,5 %
7,8 %
6,4 %
7,9 %
7,6 %
9,6 %
-2,0
MP
5,5 %
6,9 %
7,5 %
7,5 %
7,8 %
8,4 %
4,4 %
5,5 %
4,7 %
6,3 %
5,1 %
6,5 %
-1,3
KD
7,3 %
7,8 %
6,2 %
6,9 %
5,1 %
5,5 %
7,1 %
7,9 %
4,7 %
5,2 %
6,4 %
7,1 %
-0,7
V
3,6 %
2,9 %
3,3 %
3,0 %
3,5 %
3,2 %
5,0 %
4,7 %
3,7 %
2,9 %
4,4 %
2,8 %
+1,6
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,7 %
1,7 %
1,2 %
1,2 %
0,8 %
0,7 %
1,1 %
1,1 %
1,2 %
0,9 %
1,4 %
1,0 %
+0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,1%18,6%+3,6pp
SD16,5%12,9%+3,6pp
C7,8%12,4%-4,6pp

Valdeltagande: Österåker 87,8% · Vaxholm 90,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad