Östersund vs Ragunda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖstersundRagunda
33,7%
S33,7%
17,4%
12,9%
14,4%
SD26,1%
10,1%
7,6%
6,9%
5,6%
4,8%
6,8%
3,8%
2,6%
7,3%
2,9%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 82,2%
Kommun 2026
ÖstersundRagunda
34,7%
S36,9%
18,2%
9,3%
9,6%
SD15,3%
16,2%
20,8%
6,5%
6,0%
4,4%
2,5%
2,5%
1,0%
7,0%
0,7%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 79,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Östersund, den ljusare undre är Ragunda. Skillnaden är Östersund minus Ragunda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 45,8 % | 37,8 % 50,6 % | 37,9 % 48,4 % | 33,3 % 37,5 % | 37,7 % 38,7 % | 33,7 % 33,7 % | -0,0 |
| SD | 1,3 % 1,9 % | 3,1 % 3,8 % | 9,3 % 13,8 % | 13,3 % 20,9 % | 16,6 % 27,1 % | 14,4 % 26,1 % | -11,6 |
| M | 19,0 % 12,4 % | 23,9 % 14,7 % | 18,9 % 9,4 % | 15,6 % 7,9 % | 15,4 % 9,3 % | 17,4 % 12,9 % | +4,5 |
| C | 15,8 % 17,9 % | 11,7 % 13,8 % | 9,7 % 12,8 % | 14,2 % 14,8 % | 8,9 % 8,7 % | 10,1 % 7,6 % | +2,5 |
| V | 8,1 % 11,3 % | 6,5 % 8,0 % | 6,6 % 7,2 % | 9,1 % 9,2 % | 6,0 % 5,4 % | 6,9 % 5,6 % | +1,3 |
| MP | 6,2 % 2,8 % | 8,1 % 3,5 % | 7,3 % 2,7 % | 4,4 % 1,5 % | 5,8 % 2,5 % | 7,3 % 2,9 % | +4,5 |
| KD | 3,8 % 2,8 % | 3,1 % 1,6 % | 2,7 % 1,6 % | 5,1 % 4,0 % | 5,0 % 5,9 % | 4,8 % 6,8 % | -2,0 |
| L | 5,0 % 2,6 % | 4,5 % 1,8 % | 3,7 % 1,2 % | 3,7 % 1,6 % | 3,1 % 1,1 % | 3,8 % 2,6 % | +1,2 |
| FI | — — | — — | 3,2 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,6 % 2,4 % | 1,2 % 2,2 % | 0,8 % 1,0 % | 1,3 % 2,5 % | 1,3 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD14,4%26,1%-11,6ppValdeltagande: Östersund 85,5% · Ragunda 82,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

