Östersund vs Strömsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖstersundStrömsund
33,7%
S31,9%
17,4%
17,6%
14,4%
SD25,7%
10,1%
7,0%
6,9%
6,0%
4,8%
5,0%
3,8%
2,6%
7,3%
2,4%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
ÖstersundStrömsund
34,7%
S31,5%
18,2%
32,2%
9,6%
SD14,7%
16,2%
9,8%
6,5%
7,0%
4,4%
1,6%
2,5%
0,3%
7,0%
0,7%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Östersund, den ljusare undre är Strömsund. Skillnaden är Östersund minus Strömsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 48,8 % | 37,8 % 50,6 % | 37,9 % 49,8 % | 33,3 % 41,1 % | 37,7 % 38,1 % | 33,7 % 31,9 % | +1,8 |
| SD | 1,3 % 1,9 % | 3,1 % 4,8 % | 9,3 % 14,1 % | 13,3 % 20,8 % | 16,6 % 27,5 % | 14,4 % 25,7 % | -11,3 |
| M | 19,0 % 13,9 % | 23,9 % 17,6 % | 18,9 % 11,5 % | 15,6 % 10,2 % | 15,4 % 12,0 % | 17,4 % 17,6 % | -0,2 |
| C | 15,8 % 14,4 % | 11,7 % 10,7 % | 9,7 % 10,2 % | 14,2 % 12,7 % | 8,9 % 6,9 % | 10,1 % 7,0 % | +3,0 |
| V | 8,1 % 10,3 % | 6,5 % 8,2 % | 6,6 % 7,2 % | 9,1 % 7,7 % | 6,0 % 5,3 % | 6,9 % 6,0 % | +0,9 |
| MP | 6,2 % 2,2 % | 8,1 % 2,9 % | 7,3 % 2,2 % | 4,4 % 1,4 % | 5,8 % 1,9 % | 7,3 % 2,4 % | +4,9 |
| KD | 3,8 % 2,9 % | 3,1 % 2,1 % | 2,7 % 2,1 % | 5,1 % 4,1 % | 5,0 % 5,7 % | 4,8 % 5,0 % | -0,1 |
| L | 5,0 % 2,7 % | 4,5 % 2,3 % | 3,7 % 1,1 % | 3,7 % 1,1 % | 3,1 % 1,5 % | 3,8 % 2,6 % | +1,2 |
| FI | — — | — — | 3,2 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,6 % 2,8 % | 1,2 % 0,8 % | 0,8 % 0,7 % | 1,3 % 1,0 % | 1,3 % 1,2 % | 1,6 % 1,7 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD14,4%25,7%-11,3ppValdeltagande: Östersund 85,5% · Strömsund 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

