Östhammar vs Tierp — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖsthammarTierp
28,5%
S30,6%
19,2%
16,5%
23,5%
SD23,9%
6,2%
5,8%
4,0%
5,8%
8,8%
7,2%
4,4%
3,8%
3,4%
4,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
ÖsthammarTierp
30,7%
S27,4%
21,1%
14,9%
20,2%
SD16,1%
8,7%
10,8%
3,4%
5,7%
7,9%
5,1%
2,1%
1,8%
2,5%
4,4%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 82,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Östhammar, den ljusare undre är Tierp. Skillnaden är Östhammar minus Tierp i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % 45,8 % | 35,3 % 42,9 % | 38,2 % 42,6 % | 30,9 % 33,9 % | 30,4 % 34,1 % | 28,5 % 30,6 % | -2,1 |
| M | 23,5 % 14,7 % | 28,2 % 20,6 % | 21,0 % 15,1 % | 17,4 % 13,8 % | 18,5 % 14,4 % | 19,2 % 16,5 % | +2,7 |
| SD | 2,3 % 3,1 % | 5,5 % 6,3 % | 13,2 % 14,3 % | 21,1 % 20,9 % | 27,0 % 26,6 % | 23,5 % 23,9 % | -0,4 |
| C | 13,1 % 14,3 % | 10,7 % 10,4 % | 9,0 % 9,7 % | 8,8 % 11,3 % | 5,4 % 7,1 % | 6,2 % 5,8 % | +0,5 |
| KD | 5,5 % 5,5 % | 4,2 % 3,6 % | 3,2 % 2,9 % | 8,4 % 5,4 % | 8,0 % 5,9 % | 8,8 % 7,2 % | +1,6 |
| V | 4,4 % 5,5 % | 4,5 % 5,3 % | 4,3 % 5,1 % | 5,1 % 6,6 % | 3,7 % 4,7 % | 4,0 % 5,8 % | -1,7 |
| L | 6,0 % 5,5 % | 5,8 % 4,6 % | 4,2 % 2,9 % | 4,1 % 3,1 % | 3,4 % 2,5 % | 4,4 % 3,8 % | +0,6 |
| MP | 3,7 % 3,6 % | 4,4 % 4,7 % | 3,7 % 4,2 % | 2,5 % 2,7 % | 2,6 % 3,3 % | 3,4 % 4,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,0 % 2,0 % | 1,3 % 1,6 % | 1,4 % 1,3 % | 1,6 % 2,2 % | 1,0 % 1,3 % | 1,9 % 2,2 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,5%30,6%-2,1ppValdeltagande: Östhammar 85,1% · Tierp 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

