Hoppa till innehållet

Östhammar vs Uppsala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖsthammarUppsala
28,5%
S
27,6%
19,2%
M
17,1%
23,5%
SD
10,9%
6,2%
C
8,7%
4,0%
V
12,3%
8,8%
KD
5,9%
4,4%
L
5,2%
3,4%
MP
10,9%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 87,7%

Kommun 2026

ÖsthammarUppsala
30,7%
S
26,1%
21,1%
M
19,0%
20,2%
SD
9,4%
8,7%
C
8,0%
3,4%
V
13,3%
7,9%
KD
6,7%
2,1%
L
3,4%
2,5%
MP
9,2%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Östhammar, den ljusare undre är Uppsala. Skillnaden är Östhammar minus Uppsala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,5 %
26,9 %
35,3 %
24,0 %
38,2 %
25,9 %
30,9 %
26,5 %
30,4 %
29,4 %
28,5 %
27,6 %
+0,9
M
23,5 %
26,9 %
28,2 %
29,5 %
21,0 %
22,3 %
17,4 %
18,4 %
18,5 %
17,6 %
19,2 %
17,1 %
+2,1
SD
2,3 %
2,0 %
5,5 %
3,8 %
13,2 %
8,1 %
21,1 %
11,5 %
27,0 %
13,0 %
23,5 %
10,9 %
+12,6
C
13,1 %
8,6 %
10,7 %
7,6 %
9,0 %
6,0 %
8,8 %
8,9 %
5,4 %
7,8 %
6,2 %
8,7 %
-2,5
V
4,4 %
6,5 %
4,5 %
6,4 %
4,3 %
7,7 %
5,1 %
11,0 %
3,7 %
10,2 %
4,0 %
12,3 %
-8,3
L
6,0 %
11,3 %
5,8 %
9,2 %
4,2 %
7,4 %
4,1 %
7,4 %
3,4 %
5,9 %
4,4 %
5,2 %
-0,8
MP
3,7 %
7,8 %
4,4 %
11,2 %
3,7 %
10,6 %
2,5 %
7,2 %
2,6 %
8,9 %
3,4 %
10,9 %
-7,6
KD
5,5 %
7,0 %
4,2 %
6,4 %
3,2 %
5,2 %
8,4 %
6,9 %
8,0 %
5,4 %
8,8 %
5,9 %
+2,8
FI
—
—
—
—
1,9 %
5,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
3,0 %
1,3 %
1,9 %
1,4 %
1,3 %
1,6 %
2,2 %
1,0 %
1,9 %
1,9 %
1,4 %
+0,5

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,2%17,1%+2,1pp
SD23,5%10,9%+12,6pp
C6,2%8,7%-2,5pp
V4,0%12,3%-8,3pp
KD8,8%5,9%+2,8pp
MP3,4%10,9%-7,6pp

Valdeltagande: Östhammar 85,1% · Uppsala 87,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad