Hoppa till innehållet

Ovanåker vs Rättvik — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

OvanåkerRättvik
29,1%
S
26,4%
15,4%
M
19,5%
23,2%
SD
25,1%
8,5%
C
6,6%
4,2%
V
3,4%
12,1%
KD
8,4%
3,6%
L
4,0%
2,7%
MP
4,6%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 85,3%

Kommun 2026

OvanåkerRättvik
23,2%
S
31,5%
12,8%
M
19,3%
19,6%
SD
17,3%
19,3%
C
20,8%
5,9%
V
3,2%
17,0%
KD
6,0%
0,3%
L
0,7%
1,8%
MP
1,0%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 84,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ovanåker, den ljusare undre är Rättvik. Skillnaden är Ovanåker minus Rättvik i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
37,0 %
36,0 %
37,8 %
34,1 %
36,5 %
31,7 %
32,3 %
26,7 %
31,5 %
28,6 %
29,1 %
26,4 %
+2,7
SD
2,0 %
2,5 %
5,3 %
6,1 %
16,0 %
17,0 %
17,8 %
23,4 %
24,2 %
29,2 %
23,2 %
25,1 %
-1,9
M
13,1 %
22,2 %
18,9 %
26,5 %
14,4 %
21,4 %
12,5 %
16,8 %
13,9 %
16,5 %
15,4 %
19,5 %
-4,1
C
22,9 %
15,3 %
15,7 %
11,2 %
13,4 %
10,2 %
17,0 %
12,2 %
9,9 %
6,9 %
8,5 %
6,6 %
+1,9
KD
11,4 %
5,5 %
10,0 %
4,9 %
8,2 %
3,5 %
10,1 %
7,1 %
11,5 %
7,4 %
12,1 %
8,4 %
+3,6
MP
2,7 %
4,1 %
4,2 %
6,2 %
3,5 %
4,8 %
1,8 %
3,0 %
2,5 %
3,7 %
2,7 %
4,6 %
-1,9
V
4,1 %
4,2 %
3,6 %
3,7 %
3,8 %
4,5 %
4,8 %
6,1 %
3,6 %
3,7 %
4,2 %
3,4 %
+0,7
L
4,4 %
5,7 %
3,6 %
5,1 %
2,2 %
3,6 %
2,7 %
3,1 %
2,0 %
2,6 %
3,6 %
4,0 %
-0,4
ÖVR
2,4 %
4,5 %
0,9 %
2,2 %
0,9 %
1,5 %
1,1 %
1,6 %
0,8 %
1,4 %
1,2 %
1,9 %
-0,8
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,1%26,4%+2,7pp
M15,4%19,5%-4,1pp
KD12,1%8,4%+3,6pp

Valdeltagande: Ovanåker 83,8% · Rättvik 85,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad