Överkalix vs Övertorneå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖverkalixÖvertorneå
36,5%
S34,5%
13,4%
13,6%
20,4%
SD20,1%
8,4%
8,4%
7,6%
7,1%
7,6%
10,4%
3,1%
2,8%
1,2%
1,9%
Valdeltagande 81,1%Valdeltagande 76,2%
Kommun 2026
ÖverkalixÖvertorneå
25,6%
S22,0%
4,9%
1,0%
4,9%
SD6,4%
48,5%
21,6%
8,4%
4,1%
6,6%
11,3%
0,6%
0,2%
0,3%
0,3%
Valdeltagande 75,8%Valdeltagande 72,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Överkalix, den ljusare undre är Övertorneå. Skillnaden är Överkalix minus Övertorneå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,5 % 43,9 % | 61,0 % 52,2 % | 52,5 % 47,2 % | 46,7 % 39,5 % | 42,9 % 37,4 % | 36,5 % 34,5 % | +2,0 |
| SD | 0,8 % 1,0 % | 3,7 % 3,4 % | 13,0 % 11,0 % | 18,3 % 16,2 % | 23,3 % 19,8 % | 20,4 % 20,1 % | +0,3 |
| C | 11,4 % 14,9 % | 9,1 % 11,3 % | 8,9 % 11,1 % | 8,8 % 16,3 % | 5,8 % 12,2 % | 8,4 % 8,4 % | -0,0 |
| M | 7,1 % 12,7 % | 8,1 % 13,5 % | 8,1 % 10,7 % | 7,8 % 9,6 % | 10,1 % 10,5 % | 13,4 % 13,6 % | -0,2 |
| V | 12,6 % 11,7 % | 10,8 % 10,5 % | 10,5 % 10,1 % | 10,5 % 9,4 % | 7,8 % 6,8 % | 7,6 % 7,1 % | +0,5 |
| KD | 2,6 % 4,6 % | 1,4 % 3,4 % | 1,1 % 3,6 % | 3,4 % 5,4 % | 5,7 % 8,9 % | 7,6 % 10,4 % | -2,8 |
| ÖVR | 2,4 % 5,3 % | 0,6 % 0,4 % | 0,5 % 0,4 % | 1,3 % 0,6 % | 1,1 % 1,0 % | 1,8 % 1,1 % | +0,6 |
| L | 2,5 % 3,2 % | 3,0 % 2,8 % | 1,8 % 2,2 % | 2,1 % 1,7 % | 1,8 % 1,7 % | 3,1 % 2,8 % | +0,3 |
| MP | 2,1 % 2,7 % | 2,4 % 2,6 % | 2,2 % 2,8 % | 1,1 % 1,3 % | 1,5 % 1,6 % | 1,2 % 1,9 % | -0,7 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Överkalix 81,1% · Övertorneå 76,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

