Hoppa till innehållet

Överkalix vs Pajala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÖverkalixPajala
36,5%
S
31,3%
13,4%
M
10,3%
20,4%
SD
24,6%
8,4%
C
3,7%
7,6%
V
14,6%
7,6%
KD
8,7%
3,1%
L
2,4%
1,2%
MP
2,3%
Valdeltagande 81,1%Valdeltagande 78,9%

Kommun 2026

ÖverkalixPajala
25,6%
S
17,4%
4,9%
M
6,0%
4,9%
SD
8,2%
48,5%
C
16,5%
8,4%
V
31,5%
6,6%
KD
14,8%
0,6%
L
0,1%
0,3%
MP
0,3%
Valdeltagande 75,8%Valdeltagande 77,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Överkalix, den ljusare undre är Pajala. Skillnaden är Överkalix minus Pajala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
58,5 %
45,9 %
61,0 %
51,3 %
52,5 %
46,2 %
46,7 %
37,7 %
42,9 %
35,3 %
36,5 %
31,3 %
+5,2
SD
0,8 %
1,4 %
3,7 %
3,9 %
13,0 %
11,4 %
18,3 %
16,5 %
23,3 %
23,3 %
20,4 %
24,6 %
-4,2
V
12,6 %
22,8 %
10,8 %
18,8 %
10,5 %
17,9 %
10,5 %
20,0 %
7,8 %
15,1 %
7,6 %
14,6 %
-7,0
M
7,1 %
10,0 %
8,1 %
12,6 %
8,1 %
9,5 %
7,8 %
9,4 %
10,1 %
9,6 %
13,4 %
10,3 %
+3,1
C
11,4 %
4,8 %
9,1 %
3,3 %
8,9 %
3,3 %
8,8 %
5,1 %
5,8 %
3,5 %
8,4 %
3,7 %
+4,7
KD
2,6 %
5,6 %
1,4 %
5,5 %
1,1 %
5,3 %
3,4 %
7,4 %
5,7 %
8,3 %
7,6 %
8,7 %
-1,0
ÖVR
2,4 %
5,2 %
0,6 %
0,4 %
0,5 %
0,6 %
1,3 %
1,1 %
1,1 %
1,3 %
1,8 %
2,3 %
-0,5
L
2,5 %
2,3 %
3,0 %
2,1 %
1,8 %
1,6 %
2,1 %
1,5 %
1,8 %
1,5 %
3,1 %
2,4 %
+0,7
MP
2,1 %
2,1 %
2,4 %
2,1 %
2,2 %
2,3 %
1,1 %
1,4 %
1,5 %
2,1 %
1,2 %
2,3 %
-1,1
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,5%31,3%+5,2pp
M13,4%10,3%+3,1pp
SD20,4%24,6%-4,2pp
C8,4%3,7%+4,7pp
V7,6%14,6%-7,0pp

Valdeltagande: Överkalix 81,1% · Pajala 78,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad