Övertorneå vs Pajala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÖvertorneåPajala
34,5%
S31,3%
13,6%
10,3%
20,1%
SD24,6%
8,4%
3,7%
7,1%
14,6%
10,4%
8,7%
2,8%
2,4%
1,9%
2,3%
Valdeltagande 76,2%Valdeltagande 78,9%
Kommun 2026
ÖvertorneåPajala
22,0%
S17,4%
1,0%
6,0%
6,4%
SD8,2%
21,6%
16,5%
4,1%
31,5%
11,3%
14,8%
0,2%
0,1%
0,3%
0,3%
Valdeltagande 72,2%Valdeltagande 77,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Övertorneå, den ljusare undre är Pajala. Skillnaden är Övertorneå minus Pajala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % 45,9 % | 52,2 % 51,3 % | 47,2 % 46,2 % | 39,5 % 37,7 % | 37,4 % 35,3 % | 34,5 % 31,3 % | +3,2 |
| SD | 1,0 % 1,4 % | 3,4 % 3,9 % | 11,0 % 11,4 % | 16,2 % 16,5 % | 19,8 % 23,3 % | 20,1 % 24,6 % | -4,5 |
| V | 11,7 % 22,8 % | 10,5 % 18,8 % | 10,1 % 17,9 % | 9,4 % 20,0 % | 6,8 % 15,1 % | 7,1 % 14,6 % | -7,5 |
| C | 14,9 % 4,8 % | 11,3 % 3,3 % | 11,1 % 3,3 % | 16,3 % 5,1 % | 12,2 % 3,5 % | 8,4 % 3,7 % | +4,8 |
| M | 12,7 % 10,0 % | 13,5 % 12,6 % | 10,7 % 9,5 % | 9,6 % 9,4 % | 10,5 % 9,6 % | 13,6 % 10,3 % | +3,3 |
| KD | 4,6 % 5,6 % | 3,4 % 5,5 % | 3,6 % 5,3 % | 5,4 % 7,4 % | 8,9 % 8,3 % | 10,4 % 8,7 % | +1,8 |
| ÖVR | 5,3 % 5,2 % | 0,4 % 0,4 % | 0,4 % 0,6 % | 0,6 % 1,1 % | 1,0 % 1,3 % | 1,1 % 2,3 % | -1,1 |
| L | 3,2 % 2,3 % | 2,8 % 2,1 % | 2,2 % 1,6 % | 1,7 % 1,5 % | 1,7 % 1,5 % | 2,8 % 2,4 % | +0,4 |
| MP | 2,7 % 2,1 % | 2,6 % 2,1 % | 2,8 % 2,3 % | 1,3 % 1,4 % | 1,6 % 2,1 % | 1,9 % 2,3 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%31,3%+3,2pp
SD20,1%24,6%-4,5ppValdeltagande: Övertorneå 76,2% · Pajala 78,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

