Piteå vs Skellefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
PiteåSkellefteå
42,6%
S42,0%
15,4%
14,5%
15,5%
SD14,2%
5,9%
6,5%
6,5%
7,5%
5,8%
6,0%
3,0%
2,9%
3,6%
5,0%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
PiteåSkellefteå
36,1%
S40,6%
17,8%
19,0%
10,8%
SD9,9%
12,4%
7,0%
8,1%
8,3%
5,4%
8,0%
1,2%
1,9%
3,0%
4,8%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 83,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Piteå, den ljusare undre är Skellefteå. Skillnaden är Piteå minus Skellefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % 50,3 % | 56,5 % 49,5 % | 53,6 % 50,2 % | 47,5 % 45,3 % | 48,0 % 45,2 % | 42,6 % 42,0 % | +0,7 |
| SD | 0,8 % 1,4 % | 2,4 % 2,9 % | 7,6 % 7,8 % | 11,8 % 11,7 % | 16,1 % 15,3 % | 15,5 % 14,2 % | +1,3 |
| M | 10,5 % 11,0 % | 13,8 % 14,3 % | 11,6 % 10,7 % | 11,8 % 11,9 % | 12,8 % 13,3 % | 15,4 % 14,5 % | +0,8 |
| V | 8,5 % 8,9 % | 8,0 % 9,5 % | 8,0 % 9,3 % | 10,6 % 9,8 % | 6,9 % 6,7 % | 6,5 % 7,5 % | -1,0 |
| C | 7,0 % 10,1 % | 4,9 % 6,0 % | 5,0 % 5,8 % | 7,5 % 8,8 % | 6,0 % 7,4 % | 5,9 % 6,5 % | -0,6 |
| KD | 5,0 % 6,3 % | 4,0 % 5,3 % | 3,5 % 4,0 % | 4,8 % 4,9 % | 4,0 % 4,4 % | 5,8 % 6,0 % | -0,2 |
| L | 4,0 % 6,0 % | 4,2 % 5,7 % | 2,9 % 3,8 % | 2,5 % 3,4 % | 2,0 % 2,6 % | 3,0 % 2,9 % | +0,1 |
| MP | 3,8 % 4,3 % | 5,3 % 5,8 % | 4,6 % 5,3 % | 2,4 % 3,0 % | 3,0 % 4,0 % | 3,6 % 5,0 % | -1,4 |
| ÖVR | 3,6 % 1,8 % | 0,9 % 0,9 % | 0,5 % 0,8 % | 1,1 % 1,2 % | 1,1 % 1,0 % | 1,6 % 1,3 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Data: ValmyndighetenUppdaterad

