Ragunda vs Sollefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
RagundaSollefteå
33,7%
S30,5%
12,9%
9,5%
26,1%
SD24,5%
7,6%
8,7%
5,6%
7,7%
6,8%
10,9%
2,6%
2,2%
2,9%
3,6%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
RagundaSollefteå
36,9%
S19,8%
9,3%
3,8%
15,3%
SD11,3%
20,8%
32,9%
6,0%
7,8%
2,5%
3,6%
1,0%
0,3%
0,7%
1,8%
Valdeltagande 79,4%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ragunda, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Ragunda minus Sollefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,8 % 51,1 % | 50,6 % 52,3 % | 48,4 % 53,7 % | 37,5 % 35,3 % | 38,7 % 39,1 % | 33,7 % 30,5 % | +3,2 |
| SD | 1,9 % 2,2 % | 3,8 % 4,5 % | 13,8 % 12,8 % | 20,9 % 18,7 % | 27,1 % 25,1 % | 26,1 % 24,5 % | +1,6 |
| C | 17,9 % 10,5 % | 13,8 % 6,4 % | 12,8 % 6,5 % | 14,8 % 12,8 % | 8,7 % 8,8 % | 7,6 % 8,7 % | -1,2 |
| M | 12,4 % 13,0 % | 14,7 % 15,5 % | 9,4 % 10,5 % | 7,9 % 9,0 % | 9,3 % 7,4 % | 12,9 % 9,5 % | +3,5 |
| V | 11,3 % 9,1 % | 8,0 % 7,0 % | 7,2 % 6,6 % | 9,2 % 15,3 % | 5,4 % 8,3 % | 5,6 % 7,7 % | -2,0 |
| KD | 2,8 % 4,6 % | 1,6 % 2,7 % | 1,6 % 2,0 % | 4,0 % 4,3 % | 5,9 % 6,0 % | 6,8 % 10,9 % | -4,1 |
| MP | 2,8 % 3,6 % | 3,5 % 4,5 % | 2,7 % 3,1 % | 1,5 % 1,5 % | 2,5 % 2,3 % | 2,9 % 3,6 % | -0,8 |
| L | 2,6 % 4,0 % | 1,8 % 3,5 % | 1,2 % 2,1 % | 1,6 % 1,6 % | 1,1 % 1,5 % | 2,6 % 2,2 % | +0,4 |
| ÖVR | 2,4 % 1,9 % | 2,2 % 3,5 % | 1,0 % 0,9 % | 2,5 % 1,5 % | 1,4 % 1,5 % | 1,8 % 2,4 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,7%30,5%+3,2ppValdeltagande: Ragunda 82,2% · Sollefteå 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

