Ragunda vs Strömsund — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
RagundaStrömsund
33,7%
S31,9%
12,9%
17,6%
26,1%
SD25,7%
7,6%
7,0%
5,6%
6,0%
6,8%
5,0%
2,6%
2,6%
2,9%
2,4%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
RagundaStrömsund
36,9%
S31,5%
9,3%
32,2%
15,3%
SD14,7%
20,8%
9,8%
6,0%
7,0%
2,5%
1,6%
1,0%
0,3%
0,7%
0,7%
Valdeltagande 79,4%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ragunda, den ljusare undre är Strömsund. Skillnaden är Ragunda minus Strömsund i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,8 % 48,8 % | 50,6 % 50,6 % | 48,4 % 49,8 % | 37,5 % 41,1 % | 38,7 % 38,1 % | 33,7 % 31,9 % | +1,8 |
| SD | 1,9 % 1,9 % | 3,8 % 4,8 % | 13,8 % 14,1 % | 20,9 % 20,8 % | 27,1 % 27,5 % | 26,1 % 25,7 % | +0,3 |
| C | 17,9 % 14,4 % | 13,8 % 10,7 % | 12,8 % 10,2 % | 14,8 % 12,7 % | 8,7 % 6,9 % | 7,6 % 7,0 % | +0,6 |
| M | 12,4 % 13,9 % | 14,7 % 17,6 % | 9,4 % 11,5 % | 7,9 % 10,2 % | 9,3 % 12,0 % | 12,9 % 17,6 % | -4,7 |
| V | 11,3 % 10,3 % | 8,0 % 8,2 % | 7,2 % 7,2 % | 9,2 % 7,7 % | 5,4 % 5,3 % | 5,6 % 6,0 % | -0,4 |
| KD | 2,8 % 2,9 % | 1,6 % 2,1 % | 1,6 % 2,1 % | 4,0 % 4,1 % | 5,9 % 5,7 % | 6,8 % 5,0 % | +1,8 |
| MP | 2,8 % 2,2 % | 3,5 % 2,9 % | 2,7 % 2,2 % | 1,5 % 1,4 % | 2,5 % 1,9 % | 2,9 % 2,4 % | +0,4 |
| ÖVR | 2,4 % 2,8 % | 2,2 % 0,8 % | 1,0 % 0,7 % | 2,5 % 1,0 % | 1,4 % 1,2 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| L | 2,6 % 2,7 % | 1,8 % 2,3 % | 1,2 % 1,1 % | 1,6 % 1,1 % | 1,1 % 1,5 % | 2,6 % 2,6 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Ragunda 82,2% · Strömsund 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

