Hoppa till innehållet

Robertsfors vs Skellefteå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

RobertsforsSkellefteå
35,4%
S
42,0%
15,0%
M
14,5%
14,0%
SD
14,2%
11,1%
C
6,5%
6,9%
V
7,5%
6,6%
KD
6,0%
2,9%
L
2,9%
5,9%
MP
5,0%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

RobertsforsSkellefteå
36,4%
S
40,6%
16,2%
M
19,0%
8,9%
SD
9,9%
22,4%
C
7,0%
7,2%
V
8,3%
3,6%
KD
8,0%
1,1%
L
1,9%
3,6%
MP
4,8%
Valdeltagande 81,5%Valdeltagande 83,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Robertsfors, den ljusare undre är Skellefteå. Skillnaden är Robertsfors minus Skellefteå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,6 %
50,3 %
40,8 %
49,5 %
42,3 %
50,2 %
37,9 %
45,3 %
39,6 %
45,2 %
35,4 %
42,0 %
-6,5
C
28,1 %
10,1 %
20,7 %
6,0 %
16,8 %
5,8 %
18,5 %
8,8 %
12,9 %
7,4 %
11,1 %
6,5 %
+4,6
SD
0,8 %
1,4 %
2,4 %
2,9 %
6,8 %
7,8 %
10,9 %
11,7 %
15,4 %
15,3 %
14,0 %
14,2 %
-0,2
M
9,9 %
11,0 %
13,5 %
14,3 %
11,1 %
10,7 %
10,5 %
11,9 %
13,2 %
13,3 %
15,0 %
14,5 %
+0,5
V
6,2 %
8,9 %
7,4 %
9,5 %
8,9 %
9,3 %
10,3 %
9,8 %
6,3 %
6,7 %
6,9 %
7,5 %
-0,6
KD
6,4 %
6,3 %
6,0 %
5,3 %
4,6 %
4,0 %
5,0 %
4,9 %
5,1 %
4,4 %
6,6 %
6,0 %
+0,6
L
3,9 %
6,0 %
3,8 %
5,7 %
2,9 %
3,8 %
2,4 %
3,4 %
2,1 %
2,6 %
2,9 %
2,9 %
+0,0
MP
3,1 %
4,3 %
4,3 %
5,8 %
3,4 %
5,3 %
2,7 %
3,0 %
4,3 %
4,0 %
5,9 %
5,0 %
+0,9
FI
—
—
—
—
2,2 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,1 %
1,8 %
1,1 %
0,9 %
0,9 %
0,8 %
1,6 %
1,2 %
1,2 %
1,0 %
2,1 %
1,3 %
+0,8

Största skillnader — Riksdag 2026

S35,4%42,0%-6,5pp
C11,1%6,5%+4,6pp

Valdeltagande: Robertsfors 84,3% · Skellefteå 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad