Hoppa till innehållet

Robertsfors vs Umeå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

RobertsforsUmeå
35,4%
S
35,8%
15,0%
M
16,0%
14,0%
SD
9,2%
11,1%
C
7,4%
6,9%
V
11,7%
6,6%
KD
4,4%
2,9%
L
3,8%
5,9%
MP
10,3%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 86,8%

Kommun 2026

RobertsforsUmeå
36,4%
S
32,5%
16,2%
M
20,5%
8,9%
SD
6,1%
22,4%
C
6,9%
7,2%
V
12,8%
3,6%
KD
3,9%
1,1%
L
4,0%
3,6%
MP
9,2%
Valdeltagande 81,5%Valdeltagande 84,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Robertsfors, den ljusare undre är Umeå. Skillnaden är Robertsfors minus Umeå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,6 %
38,6 %
40,8 %
35,3 %
42,3 %
36,1 %
37,9 %
34,5 %
39,6 %
39,8 %
35,4 %
35,8 %
-0,4
C
28,1 %
10,5 %
20,7 %
6,8 %
16,8 %
5,5 %
18,5 %
9,5 %
12,9 %
7,9 %
11,1 %
7,4 %
+3,7
M
9,9 %
16,5 %
13,5 %
20,9 %
11,1 %
16,5 %
10,5 %
15,4 %
13,2 %
14,9 %
15,0 %
16,0 %
-0,9
V
6,2 %
8,6 %
7,4 %
11,1 %
8,9 %
12,3 %
10,3 %
15,7 %
6,3 %
10,6 %
6,9 %
11,7 %
-4,9
SD
0,8 %
0,9 %
2,4 %
2,3 %
6,8 %
5,7 %
10,9 %
8,6 %
15,4 %
10,8 %
14,0 %
9,2 %
+4,8
MP
3,1 %
9,1 %
4,3 %
10,5 %
3,4 %
8,1 %
2,7 %
5,5 %
4,3 %
7,6 %
5,9 %
10,3 %
-4,4
L
3,9 %
6,9 %
3,8 %
6,6 %
2,9 %
4,9 %
2,4 %
4,7 %
2,1 %
3,6 %
2,9 %
3,8 %
-0,9
KD
6,4 %
5,6 %
6,0 %
4,8 %
4,6 %
3,8 %
5,0 %
4,5 %
5,1 %
3,6 %
6,6 %
4,4 %
+2,2
FI
—
—
—
—
2,2 %
6,0 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,1 %
3,3 %
1,1 %
1,8 %
0,9 %
0,9 %
1,6 %
1,7 %
1,2 %
1,1 %
2,1 %
1,4 %
+0,7

Största skillnader — Riksdag 2026

SD14,0%9,2%+4,8pp
C11,1%7,4%+3,7pp
V6,9%11,7%-4,9pp
KD6,6%4,4%+2,2pp
MP5,9%10,3%-4,4pp

Valdeltagande: Robertsfors 84,3% · Umeå 86,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad