Hoppa till innehållet

Ronneby vs Tingsryd — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

RonnebyTingsryd
27,6%
S
25,1%
15,8%
M
19,1%
26,2%
SD
27,5%
5,7%
C
6,6%
7,2%
V
4,8%
8,0%
KD
8,8%
4,6%
L
3,9%
3,5%
MP
2,8%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

RonnebyTingsryd
23,1%
S
28,2%
8,0%
M
22,5%
20,3%
SD
18,2%
12,3%
C
14,1%
7,3%
V
4,7%
13,1%
KD
7,5%
3,8%
L
0,9%
3,1%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 80,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ronneby, den ljusare undre är Tingsryd. Skillnaden är Ronneby minus Tingsryd i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
41,7 %
33,7 %
34,7 %
29,4 %
36,0 %
31,2 %
29,9 %
27,3 %
30,7 %
27,3 %
27,6 %
25,1 %
+2,5
SD
5,9 %
3,9 %
10,9 %
7,3 %
21,6 %
20,4 %
29,4 %
27,1 %
31,1 %
32,8 %
26,2 %
27,5 %
-1,3
M
21,4 %
26,2 %
26,8 %
30,4 %
17,8 %
20,3 %
16,2 %
15,7 %
16,3 %
15,4 %
15,8 %
19,1 %
-3,3
C
9,0 %
15,9 %
7,5 %
15,3 %
6,9 %
13,1 %
7,0 %
11,7 %
4,6 %
6,4 %
5,7 %
6,6 %
-1,0
KD
4,5 %
7,6 %
3,5 %
5,8 %
2,9 %
4,3 %
5,2 %
8,4 %
5,4 %
8,4 %
8,0 %
8,8 %
-0,8
V
6,2 %
4,0 %
5,9 %
3,5 %
5,2 %
3,6 %
5,5 %
4,8 %
4,7 %
3,9 %
7,2 %
4,8 %
+2,3
L
5,9 %
4,2 %
4,7 %
4,0 %
3,5 %
2,2 %
3,2 %
1,8 %
3,3 %
2,1 %
4,6 %
3,9 %
+0,8
MP
3,4 %
3,0 %
5,0 %
3,8 %
3,9 %
2,8 %
2,1 %
2,0 %
2,5 %
2,4 %
3,5 %
2,8 %
+0,8
ÖVR
2,1 %
1,6 %
0,9 %
0,5 %
0,8 %
0,6 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
1,3 %
1,4 %
1,4 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,5 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,6%25,1%+2,5pp
M15,8%19,1%-3,3pp
V7,2%4,8%+2,3pp

Valdeltagande: Ronneby 85,2% · Tingsryd 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad