Hoppa till innehållet

Sala vs Surahammar — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SalaSurahammar
28,7%
S
30,4%
18,5%
M
16,8%
23,4%
SD
31,0%
7,0%
C
2,9%
6,2%
V
5,2%
6,5%
KD
5,5%
4,4%
L
3,8%
3,6%
MP
2,7%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 83,1%

Kommun 2026

SalaSurahammar
27,4%
S
26,6%
18,0%
M
26,5%
19,8%
SD
20,3%
11,0%
C
3,0%
6,0%
V
5,5%
4,1%
KD
2,5%
1,8%
L
1,3%
3,1%
MP
0,0%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 80,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sala, den ljusare undre är Surahammar. Skillnaden är Sala minus Surahammar i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
54,0 %
33,5 %
49,1 %
33,5 %
45,4 %
29,3 %
36,4 %
30,5 %
34,7 %
28,7 %
30,4 %
-1,8
SD
2,7 %
2,5 %
6,4 %
7,0 %
15,4 %
18,4 %
22,2 %
27,5 %
27,2 %
33,7 %
23,4 %
31,0 %
-7,6
M
23,0 %
14,3 %
26,3 %
19,4 %
19,9 %
13,6 %
16,0 %
13,0 %
16,8 %
13,9 %
18,5 %
16,8 %
+1,8
C
14,3 %
4,8 %
11,3 %
2,8 %
11,0 %
3,7 %
11,8 %
4,0 %
7,3 %
2,8 %
7,0 %
2,9 %
+4,1
V
5,7 %
8,4 %
4,8 %
7,9 %
4,6 %
7,2 %
6,3 %
8,2 %
5,3 %
5,0 %
6,2 %
5,2 %
+0,9
KD
6,5 %
4,2 %
4,9 %
2,9 %
3,6 %
2,3 %
6,0 %
4,2 %
5,6 %
4,4 %
6,5 %
5,5 %
+0,9
L
6,3 %
5,9 %
6,0 %
5,7 %
4,0 %
3,4 %
4,1 %
3,4 %
3,0 %
2,5 %
4,4 %
3,8 %
+0,5
MP
3,5 %
3,1 %
5,9 %
4,1 %
4,7 %
3,4 %
2,6 %
1,9 %
3,0 %
1,9 %
3,6 %
2,7 %
+0,9
ÖVR
2,5 %
2,8 %
1,0 %
1,1 %
1,1 %
1,1 %
1,6 %
1,5 %
1,4 %
1,0 %
1,7 %
1,6 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,2 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD23,4%31,0%-7,6pp
C7,0%2,9%+4,1pp

Valdeltagande: Sala 86,1% · Surahammar 83,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad