Sala vs Västerås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SalaVästerås
28,7%
S30,1%
18,5%
21,5%
23,4%
SD17,1%
7,0%
5,8%
6,2%
8,6%
6,5%
5,5%
4,4%
5,6%
3,6%
4,2%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
SalaVästerås
27,4%
S30,2%
18,0%
23,7%
19,8%
SD13,4%
11,0%
5,1%
6,0%
9,7%
4,1%
5,4%
1,8%
8,2%
3,1%
3,6%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sala, den ljusare undre är Västerås. Skillnaden är Sala minus Västerås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,5 % 35,9 % | 33,5 % 32,6 % | 33,5 % 32,5 % | 29,3 % 29,1 % | 30,5 % 30,9 % | 28,7 % 30,1 % | -1,5 |
| M | 23,0 % 26,7 % | 26,3 % 30,4 % | 19,9 % 24,8 % | 16,0 % 22,2 % | 16,8 % 22,1 % | 18,5 % 21,5 % | -3,0 |
| SD | 2,7 % 2,2 % | 6,4 % 5,9 % | 15,4 % 12,9 % | 22,2 % 17,5 % | 27,2 % 19,9 % | 23,4 % 17,1 % | +6,3 |
| C | 14,3 % 5,3 % | 11,3 % 4,3 % | 11,0 % 4,5 % | 11,8 % 6,3 % | 7,3 % 5,8 % | 7,0 % 5,8 % | +1,3 |
| L | 6,3 % 10,1 % | 6,0 % 8,8 % | 4,0 % 6,5 % | 4,1 % 6,8 % | 3,0 % 5,1 % | 4,4 % 5,6 % | -1,2 |
| V | 5,7 % 5,3 % | 4,8 % 4,8 % | 4,6 % 5,1 % | 6,3 % 7,2 % | 5,3 % 6,4 % | 6,2 % 8,6 % | -2,5 |
| KD | 6,5 % 6,0 % | 4,9 % 5,1 % | 3,6 % 4,5 % | 6,0 % 6,2 % | 5,6 % 4,7 % | 6,5 % 5,5 % | +1,0 |
| MP | 3,5 % 4,9 % | 5,9 % 6,4 % | 4,7 % 5,9 % | 2,6 % 3,4 % | 3,0 % 3,6 % | 3,6 % 4,2 % | -0,6 |
| ÖVR | 2,5 % 3,5 % | 1,0 % 1,6 % | 1,1 % 1,0 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,3 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,4%17,1%+6,3ppValdeltagande: Sala 86,1% · Västerås 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

