Hoppa till innehållet

Sävsjö vs Vaggeryd — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SävsjöVaggeryd
20,1%
S
25,9%
19,2%
M
18,8%
25,9%
SD
23,4%
6,4%
C
6,9%
6,0%
V
5,2%
13,3%
KD
11,5%
4,9%
L
3,7%
2,4%
MP
2,9%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 86,4%

Kommun 2026

SävsjöVaggeryd
18,9%
S
25,3%
28,2%
M
21,9%
14,1%
SD
17,6%
7,1%
C
11,3%
6,0%
V
5,1%
21,9%
KD
10,4%
1,4%
L
3,1%
1,3%
MP
2,1%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 83,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sävsjö, den ljusare undre är Vaggeryd. Skillnaden är Sävsjö minus Vaggeryd i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
30,4 %
37,3 %
25,3 %
33,4 %
27,4 %
34,3 %
22,1 %
29,3 %
22,5 %
29,8 %
20,1 %
25,9 %
-5,8
SD
4,8 %
3,8 %
9,2 %
7,4 %
18,7 %
15,5 %
25,6 %
20,4 %
29,7 %
25,1 %
25,9 %
23,4 %
+2,5
M
20,4 %
19,8 %
25,0 %
24,6 %
17,9 %
17,8 %
16,4 %
15,3 %
17,3 %
16,4 %
19,2 %
18,8 %
+0,4
KD
20,9 %
19,1 %
17,7 %
14,8 %
15,3 %
11,9 %
17,9 %
13,1 %
14,8 %
10,3 %
13,3 %
11,5 %
+1,7
C
13,4 %
8,4 %
12,3 %
7,8 %
11,5 %
8,0 %
9,9 %
10,3 %
6,9 %
7,5 %
6,4 %
6,9 %
-0,5
V
3,1 %
3,5 %
3,0 %
3,3 %
2,7 %
3,5 %
3,2 %
4,2 %
3,0 %
3,3 %
6,0 %
5,2 %
+0,9
L
3,8 %
4,6 %
4,4 %
4,4 %
2,3 %
3,1 %
2,4 %
3,6 %
2,2 %
3,5 %
4,9 %
3,7 %
+1,2
MP
1,8 %
2,5 %
2,8 %
3,6 %
2,6 %
4,1 %
1,7 %
2,6 %
1,6 %
2,5 %
2,4 %
2,9 %
-0,5
ÖVR
1,4 %
1,1 %
0,3 %
0,7 %
0,8 %
0,9 %
0,9 %
1,2 %
2,0 %
1,6 %
1,8 %
1,7 %
+0,1
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S20,1%25,9%-5,8pp
SD25,9%23,4%+2,5pp

Valdeltagande: Sävsjö 85,9% · Vaggeryd 86,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad