Sävsjö vs Vetlanda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SävsjöVetlanda
20,1%
S24,9%
19,2%
18,4%
25,9%
SD24,4%
6,4%
6,8%
6,0%
5,9%
13,3%
10,7%
4,9%
4,3%
2,4%
2,8%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
SävsjöVetlanda
18,9%
S26,5%
28,2%
20,2%
14,1%
SD14,8%
7,1%
7,3%
6,0%
5,1%
21,9%
9,8%
1,4%
0,7%
1,3%
2,3%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sävsjö, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Sävsjö minus Vetlanda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % 35,9 % | 25,3 % 30,4 % | 27,4 % 32,1 % | 22,1 % 27,8 % | 22,5 % 27,5 % | 20,1 % 24,9 % | -4,8 |
| SD | 4,8 % 2,7 % | 9,2 % 6,6 % | 18,7 % 16,4 % | 25,6 % 22,1 % | 29,7 % 27,9 % | 25,9 % 24,4 % | +1,5 |
| M | 20,4 % 19,6 % | 25,0 % 25,3 % | 17,9 % 18,3 % | 16,4 % 16,9 % | 17,3 % 17,7 % | 19,2 % 18,4 % | +0,8 |
| KD | 20,9 % 14,4 % | 17,7 % 11,3 % | 15,3 % 9,3 % | 17,9 % 11,6 % | 14,8 % 9,6 % | 13,3 % 10,7 % | +2,5 |
| C | 13,4 % 13,0 % | 12,3 % 11,4 % | 11,5 % 11,0 % | 9,9 % 10,9 % | 6,9 % 7,6 % | 6,4 % 6,8 % | -0,5 |
| V | 3,1 % 4,4 % | 3,0 % 4,3 % | 2,7 % 3,5 % | 3,2 % 3,9 % | 3,0 % 3,0 % | 6,0 % 5,9 % | +0,1 |
| L | 3,8 % 5,5 % | 4,4 % 5,5 % | 2,3 % 3,5 % | 2,4 % 3,5 % | 2,2 % 2,9 % | 4,9 % 4,3 % | +0,6 |
| MP | 1,8 % 3,2 % | 2,8 % 4,5 % | 2,6 % 4,1 % | 1,7 % 2,1 % | 1,6 % 2,4 % | 2,4 % 2,8 % | -0,4 |
| ÖVR | 1,4 % 1,3 % | 0,3 % 0,6 % | 0,8 % 0,7 % | 0,9 % 1,1 % | 2,0 % 1,4 % | 1,8 % 1,8 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,1%24,9%-4,8ppValdeltagande: Sävsjö 85,9% · Vetlanda 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

