Sigtuna vs Upplands-Bro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SigtunaUpplands-Bro
27,7%
S29,2%
21,7%
20,5%
18,4%
SD18,1%
4,7%
5,0%
10,8%
10,5%
6,4%
5,9%
4,7%
5,1%
4,0%
3,8%
Valdeltagande 79,1%Valdeltagande 81,9%
Kommun 2026
SigtunaUpplands-Bro
30,4%
S33,4%
29,0%
21,3%
12,4%
SD15,3%
3,4%
4,8%
11,5%
11,1%
4,7%
5,5%
3,0%
4,4%
3,4%
3,6%
Valdeltagande 74,1%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sigtuna, den ljusare undre är Upplands-Bro. Skillnaden är Sigtuna minus Upplands-Bro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,7 % 31,9 % | 38,2 % 35,0 % | 30,2 % 27,3 % | 24,7 % 23,2 % | 22,3 % 21,4 % | 21,7 % 20,5 % | +1,2 |
| S | 32,9 % 32,4 % | 27,9 % 27,7 % | 28,3 % 29,6 % | 25,5 % 26,2 % | 27,6 % 28,2 % | 27,7 % 29,2 % | -1,5 |
| SD | 2,5 % 2,6 % | 5,0 % 5,2 % | 12,8 % 12,3 % | 19,3 % 20,1 % | 22,3 % 22,8 % | 18,4 % 18,1 % | +0,3 |
| V | 4,1 % 5,7 % | 3,8 % 4,5 % | 4,6 % 4,9 % | 6,4 % 6,7 % | 6,3 % 7,0 % | 10,8 % 10,5 % | +0,3 |
| KD | 6,3 % 8,4 % | 5,9 % 7,0 % | 5,2 % 5,7 % | 7,6 % 7,5 % | 6,0 % 5,5 % | 6,4 % 5,9 % | +0,4 |
| L | 7,6 % 7,7 % | 7,1 % 8,2 % | 5,0 % 6,7 % | 4,9 % 5,4 % | 4,1 % 4,3 % | 4,7 % 5,1 % | -0,3 |
| MP | 4,5 % 5,0 % | 6,3 % 6,8 % | 6,5 % 6,4 % | 3,5 % 3,3 % | 3,4 % 3,4 % | 4,0 % 3,8 % | +0,2 |
| C | 5,3 % 4,4 % | 4,5 % 4,2 % | 4,3 % 4,0 % | 6,7 % 6,0 % | 5,3 % 5,3 % | 4,7 % 5,0 % | -0,2 |
| ÖVR | 2,1 % 1,9 % | 1,2 % 1,4 % | 1,1 % 1,3 % | 1,6 % 1,7 % | 2,9 % 1,9 % | 1,6 % 1,9 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Data: ValmyndighetenUppdaterad

