Sigtuna vs Upplands Väsby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SigtunaUpplands Väsby
27,7%
S30,6%
21,7%
20,8%
18,4%
SD17,2%
4,7%
5,5%
10,8%
10,4%
6,4%
5,4%
4,7%
4,5%
4,0%
4,0%
Valdeltagande 79,1%Valdeltagande 80,6%
Kommun 2026
SigtunaUpplands Väsby
30,4%
S27,7%
29,0%
21,1%
12,4%
SD13,4%
3,4%
5,2%
11,5%
9,5%
4,7%
3,7%
3,0%
2,7%
3,4%
4,5%
Valdeltagande 74,1%Valdeltagande 76,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sigtuna, den ljusare undre är Upplands Väsby. Skillnaden är Sigtuna minus Upplands Väsby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,7 % 34,5 % | 38,2 % 36,7 % | 30,2 % 28,4 % | 24,7 % 23,1 % | 22,3 % 20,5 % | 21,7 % 20,8 % | +0,9 |
| S | 32,9 % 30,6 % | 27,9 % 27,2 % | 28,3 % 30,3 % | 25,5 % 27,0 % | 27,6 % 30,1 % | 27,7 % 30,6 % | -2,9 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 5,0 % 4,8 % | 12,8 % 10,9 % | 19,3 % 18,0 % | 22,3 % 20,9 % | 18,4 % 17,2 % | +1,2 |
| V | 4,1 % 5,8 % | 3,8 % 5,2 % | 4,6 % 5,8 % | 6,4 % 8,0 % | 6,3 % 7,6 % | 10,8 % 10,4 % | +0,4 |
| L | 7,6 % 9,0 % | 7,1 % 8,3 % | 5,0 % 6,1 % | 4,9 % 5,7 % | 4,1 % 4,3 % | 4,7 % 4,5 % | +0,2 |
| KD | 6,3 % 6,3 % | 5,9 % 5,5 % | 5,2 % 4,5 % | 7,6 % 6,7 % | 6,0 % 5,0 % | 6,4 % 5,4 % | +1,0 |
| MP | 4,5 % 5,2 % | 6,3 % 7,0 % | 6,5 % 6,8 % | 3,5 % 3,9 % | 3,4 % 3,6 % | 4,0 % 4,0 % | +0,0 |
| C | 5,3 % 4,0 % | 4,5 % 4,0 % | 4,3 % 3,8 % | 6,7 % 6,3 % | 5,3 % 5,9 % | 4,7 % 5,5 % | -0,8 |
| ÖVR | 2,1 % 2,1 % | 1,2 % 1,3 % | 1,1 % 1,3 % | 1,6 % 1,3 % | 2,9 % 1,9 % | 1,6 % 1,7 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,7%30,6%-2,9ppValdeltagande: Sigtuna 79,1% · Upplands Väsby 80,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

