Hoppa till innehållet

Sigtuna vs Vallentuna — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SigtunaVallentuna
27,7%
S
21,8%
21,7%
M
26,4%
18,4%
SD
18,1%
4,7%
C
8,3%
10,8%
V
4,2%
6,4%
KD
6,5%
4,7%
L
7,0%
4,0%
MP
6,0%
Valdeltagande 79,1%Valdeltagande 87,8%

Kommun 2026

SigtunaVallentuna
30,4%
S
19,9%
29,0%
M
33,9%
12,4%
SD
14,1%
3,4%
C
9,5%
11,5%
V
4,0%
4,7%
KD
5,5%
3,0%
L
4,7%
3,4%
MP
6,7%
Valdeltagande 74,1%Valdeltagande 84,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sigtuna, den ljusare undre är Vallentuna. Skillnaden är Sigtuna minus Vallentuna i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
34,7 %
42,1 %
38,2 %
44,5 %
30,2 %
36,3 %
24,7 %
28,3 %
22,3 %
26,0 %
21,7 %
26,4 %
-4,7
S
32,9 %
20,9 %
27,9 %
16,9 %
28,3 %
19,6 %
25,5 %
18,9 %
27,6 %
24,1 %
27,7 %
21,8 %
+5,9
SD
2,5 %
1,8 %
5,0 %
4,0 %
12,8 %
10,3 %
19,3 %
16,6 %
22,3 %
20,7 %
18,4 %
18,1 %
+0,3
V
4,1 %
3,4 %
3,8 %
3,0 %
4,6 %
3,2 %
6,4 %
4,5 %
6,3 %
3,7 %
10,8 %
4,2 %
+6,6
C
5,3 %
7,5 %
4,5 %
7,3 %
4,3 %
6,8 %
6,7 %
10,1 %
5,3 %
7,9 %
4,7 %
8,3 %
-3,5
L
7,6 %
8,8 %
7,1 %
8,7 %
5,0 %
7,0 %
4,9 %
7,7 %
4,1 %
6,0 %
4,7 %
7,0 %
-2,3
MP
4,5 %
6,1 %
6,3 %
7,7 %
6,5 %
8,3 %
3,5 %
4,8 %
3,4 %
5,2 %
4,0 %
6,0 %
-2,0
KD
6,3 %
7,1 %
5,9 %
6,5 %
5,2 %
4,9 %
7,6 %
7,6 %
6,0 %
5,2 %
6,4 %
6,5 %
-0,2
ÖVR
2,1 %
2,3 %
1,2 %
1,4 %
1,1 %
1,2 %
1,6 %
1,4 %
2,9 %
1,2 %
1,6 %
1,6 %
-0,0
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,7%21,8%+5,9pp
M21,7%26,4%-4,7pp
C4,7%8,3%-3,5pp
V10,8%4,2%+6,6pp
L4,7%7,0%-2,3pp
MP4,0%6,0%-2,0pp

Valdeltagande: Sigtuna 79,1% · Vallentuna 87,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad