Simrishamn vs Tomelilla — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SimrishamnTomelilla
22,3%
S20,7%
20,1%
19,0%
22,3%
SD32,1%
7,3%
6,3%
5,9%
5,8%
6,5%
5,7%
6,7%
4,2%
7,8%
4,7%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
SimrishamnTomelilla
20,7%
S19,7%
20,0%
23,0%
17,0%
SD26,9%
20,3%
14,1%
5,3%
5,9%
3,3%
3,6%
4,7%
2,0%
6,0%
4,6%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Simrishamn, den ljusare undre är Tomelilla. Skillnaden är Simrishamn minus Tomelilla i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,4 % 8,4 % | 7,6 % 13,4 % | 19,2 % 25,6 % | 25,0 % 33,2 % | 27,6 % 37,2 % | 22,3 % 32,1 % | -9,8 |
| M | 30,9 % 27,6 % | 36,2 % 31,1 % | 25,1 % 20,4 % | 20,5 % 17,7 % | 18,4 % 17,0 % | 20,1 % 19,0 % | +1,1 |
| S | 30,2 % 32,7 % | 26,5 % 28,4 % | 26,1 % 28,6 % | 23,4 % 23,2 % | 25,5 % 23,3 % | 22,3 % 20,7 % | +1,6 |
| C | 9,7 % 11,8 % | 7,4 % 9,8 % | 7,6 % 9,6 % | 8,2 % 9,5 % | 5,8 % 5,8 % | 7,3 % 6,3 % | +1,1 |
| MP | 4,8 % 3,3 % | 6,8 % 4,9 % | 5,8 % 4,2 % | 4,6 % 2,9 % | 6,2 % 3,5 % | 7,8 % 4,7 % | +3,0 |
| L | 6,1 % 5,2 % | 6,2 % 4,5 % | 4,5 % 3,0 % | 4,6 % 3,0 % | 4,5 % 2,6 % | 6,7 % 4,2 % | +2,5 |
| KD | 6,7 % 5,3 % | 4,6 % 2,9 % | 3,6 % 2,3 % | 6,0 % 4,7 % | 5,3 % 5,5 % | 6,5 % 5,7 % | +0,7 |
| V | 3,5 % 3,2 % | 3,4 % 3,0 % | 3,6 % 2,6 % | 5,8 % 4,3 % | 5,0 % 4,0 % | 5,9 % 5,8 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 3,9 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,7 % 2,5 % | 1,4 % 2,1 % | 0,6 % 1,2 % | 2,0 % 1,6 % | 1,6 % 1,2 % | 1,2 % 1,5 % | -0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,3%32,1%-9,8ppValdeltagande: Simrishamn 84,3% · Tomelilla 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

