Sjöbo vs Skurup — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SjöboSkurup
16,4%
S21,0%
20,5%
23,4%
37,5%
SD30,8%
5,2%
4,8%
3,5%
5,0%
7,3%
5,5%
4,4%
4,6%
3,6%
3,4%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
SjöboSkurup
13,2%
S19,9%
21,7%
35,2%
34,6%
SD23,0%
6,1%
5,7%
7,7%
5,7%
10,9%
2,7%
2,2%
1,7%
3,3%
2,1%
Valdeltagande 81,1%Valdeltagande 82,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sjöbo, den ljusare undre är Skurup. Skillnaden är Sjöbo minus Skurup i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,9 % 7,8 % | 15,8 % 13,5 % | 30,0 % 25,1 % | 39,2 % 33,3 % | 42,6 % 34,9 % | 37,5 % 30,8 % | +6,7 |
| S | 32,2 % 35,2 % | 23,5 % 26,3 % | 23,6 % 28,6 % | 19,1 % 22,6 % | 19,1 % 24,0 % | 16,4 % 21,0 % | -4,5 |
| M | 29,6 % 29,0 % | 35,0 % 35,2 % | 23,2 % 23,6 % | 18,2 % 20,6 % | 17,6 % 20,1 % | 20,5 % 23,4 % | -2,9 |
| C | 10,5 % 8,8 % | 8,6 % 7,3 % | 7,7 % 6,7 % | 7,0 % 7,2 % | 4,3 % 5,1 % | 5,2 % 4,8 % | +0,3 |
| KD | 5,9 % 4,6 % | 3,9 % 2,8 % | 3,4 % 2,3 % | 6,2 % 4,4 % | 6,9 % 5,0 % | 7,3 % 5,5 % | +1,8 |
| L | 5,2 % 6,5 % | 4,8 % 6,3 % | 2,9 % 3,8 % | 2,9 % 3,8 % | 2,9 % 3,3 % | 4,4 % 4,6 % | -0,2 |
| V | 3,0 % 2,8 % | 2,9 % 2,7 % | 2,4 % 3,4 % | 3,3 % 4,3 % | 2,7 % 3,8 % | 3,5 % 5,0 % | -1,5 |
| MP | 2,7 % 2,9 % | 4,1 % 4,2 % | 3,9 % 3,9 % | 2,4 % 2,6 % | 2,7 % 2,4 % | 3,6 % 3,4 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,0 % 2,4 % | 1,3 % 1,6 % | 1,0 % 0,9 % | 1,6 % 1,2 % | 1,2 % 1,4 % | 1,5 % 1,5 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S16,4%21,0%-4,5pp
SD37,5%30,8%+6,7ppValdeltagande: Sjöbo 84,2% · Skurup 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

