Sjöbo vs Tomelilla — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SjöboTomelilla
16,4%
S20,7%
20,5%
19,0%
37,5%
SD32,1%
5,2%
6,3%
3,5%
5,8%
7,3%
5,7%
4,4%
4,2%
3,6%
4,7%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
SjöboTomelilla
13,2%
S19,7%
21,7%
23,0%
34,6%
SD26,9%
6,1%
14,1%
7,7%
5,9%
10,9%
3,6%
2,2%
2,0%
3,3%
4,6%
Valdeltagande 81,1%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Sjöbo, den ljusare undre är Tomelilla. Skillnaden är Sjöbo minus Tomelilla i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,9 % 8,4 % | 15,8 % 13,4 % | 30,0 % 25,6 % | 39,2 % 33,2 % | 42,6 % 37,2 % | 37,5 % 32,1 % | +5,4 |
| M | 29,6 % 27,6 % | 35,0 % 31,1 % | 23,2 % 20,4 % | 18,2 % 17,7 % | 17,6 % 17,0 % | 20,5 % 19,0 % | +1,5 |
| S | 32,2 % 32,7 % | 23,5 % 28,4 % | 23,6 % 28,6 % | 19,1 % 23,2 % | 19,1 % 23,3 % | 16,4 % 20,7 % | -4,3 |
| C | 10,5 % 11,8 % | 8,6 % 9,8 % | 7,7 % 9,6 % | 7,0 % 9,5 % | 4,3 % 5,8 % | 5,2 % 6,3 % | -1,1 |
| KD | 5,9 % 5,3 % | 3,9 % 2,9 % | 3,4 % 2,3 % | 6,2 % 4,7 % | 6,9 % 5,5 % | 7,3 % 5,7 % | +1,6 |
| V | 3,0 % 3,2 % | 2,9 % 3,0 % | 2,4 % 2,6 % | 3,3 % 4,3 % | 2,7 % 4,0 % | 3,5 % 5,8 % | -2,3 |
| L | 5,2 % 5,2 % | 4,8 % 4,5 % | 2,9 % 3,0 % | 2,9 % 3,0 % | 2,9 % 2,6 % | 4,4 % 4,2 % | +0,2 |
| MP | 2,7 % 3,3 % | 4,1 % 4,9 % | 3,9 % 4,2 % | 2,4 % 2,9 % | 2,7 % 3,5 % | 3,6 % 4,7 % | -1,1 |
| ÖVR | 2,0 % 2,5 % | 1,3 % 2,1 % | 1,0 % 1,2 % | 1,6 % 1,6 % | 1,2 % 1,2 % | 1,5 % 1,5 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S16,4%20,7%-4,3pp
SD37,5%32,1%+5,4ppValdeltagande: Sjöbo 84,2% · Tomelilla 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

