Skara vs Skövde — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
SkaraSkövde
27,6%
S27,8%
19,9%
21,5%
22,0%
SD18,6%
6,5%
6,8%
7,4%
6,5%
6,7%
8,0%
4,0%
4,6%
4,3%
4,4%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
SkaraSkövde
26,3%
S25,3%
27,9%
20,9%
19,0%
SD15,2%
9,8%
7,9%
6,6%
6,5%
4,2%
5,6%
1,9%
3,0%
4,1%
3,5%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Skara, den ljusare undre är Skövde. Skillnaden är Skara minus Skövde i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % 37,5 % | 34,4 % 31,0 % | 34,5 % 32,8 % | 30,4 % 28,8 % | 31,7 % 31,2 % | 27,6 % 27,8 % | -0,2 |
| M | 25,5 % 25,4 % | 29,4 % 30,3 % | 21,4 % 23,7 % | 19,4 % 20,9 % | 18,8 % 20,9 % | 19,9 % 21,5 % | -1,6 |
| SD | 3,0 % 3,0 % | 5,6 % 5,3 % | 16,0 % 12,7 % | 20,2 % 16,9 % | 24,5 % 20,8 % | 22,0 % 18,6 % | +3,4 |
| C | 9,2 % 8,8 % | 7,3 % 7,5 % | 7,7 % 7,4 % | 8,4 % 8,8 % | 6,5 % 6,5 % | 6,5 % 6,8 % | -0,3 |
| KD | 6,7 % 7,4 % | 5,5 % 6,3 % | 4,2 % 5,0 % | 6,9 % 8,0 % | 6,0 % 7,0 % | 6,7 % 8,0 % | -1,3 |
| V | 4,8 % 5,0 % | 4,6 % 4,7 % | 4,4 % 4,0 % | 6,0 % 5,6 % | 4,7 % 4,7 % | 7,4 % 6,5 % | +0,9 |
| L | 6,2 % 6,7 % | 5,8 % 7,3 % | 3,6 % 5,5 % | 3,6 % 5,6 % | 3,1 % 4,0 % | 4,0 % 4,6 % | -0,6 |
| MP | 4,1 % 4,0 % | 6,3 % 6,3 % | 5,3 % 5,7 % | 3,6 % 3,4 % | 3,5 % 3,6 % | 4,3 % 4,4 % | -0,1 |
| ÖVR | 2,0 % 2,1 % | 1,1 % 1,3 % | 0,9 % 1,2 % | 1,5 % 1,8 % | 1,2 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,0%18,6%+3,4ppValdeltagande: Skara 84,0% · Skövde 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

